Analitičar: Trump gura svijet prema nečem gorem od recesije

Foto: EPA, Profimedia

Osnivač Bridgewatera, najvećeg hedge fonda na svijetu, milijarder i ekonomski analitičar Ray Dalio izjavio je danas da je zabrinut da bi nestabilnost izazvana carinskom i ekonomskom politikom predsjednika Donalda Trumpa mogla ugroziti svjetsko gospodarstvo.

"Trenutno smo u prijelomnom trenutku i vrlo blizu recesije", rekao je Dalio u emisiji Meet the Press na NBC-ju. "A ako se ovo ne riješi kako treba, brinem se da bi moglo doći do nečeg goreg od recesije."

"Trump prijeti raspadu svjetskog poretka"

Dalio je rekao da ga više od same recesije brinu trgovački poremećaji, rastući američki dug i uspon novih svjetskih sila, što, po njemu, prijeti urušavanju međunarodne ekonomske i geopolitičke strukture koja postoji od kraja Drugog svjetskog rata.

"Prelazimo iz multilateralizma, koji je u osnovi američki svjetski poredak, u unilateralni svijet s velikim sukobima", rekao je Dalio.

Dodao je da pet sila pokreće tijek povijesti: gospodarstvo, unutarnji politički sukobi, međunarodni odnosi, tehnologija i prirodne katastrofe poput poplava i pandemija. Iako ciljevi Trumpovih carina mogu biti razumljivi, Dalio tvrdi da se provode na “vrlo disruptivan način” koji stvara globalni sukob.

Tržišta su i dalje uzdrmana

Trumpove nepredvidive carinske odluke uzdrmale su međunarodnu trgovinu. U srijedu je najavio 90-dnevnu pauzu na svoje carine, ali je zadržao osnovnu carinu od 10% te dodatnih 145% na kineski uvoz.

Potom je američka Carinska i granična služba u petak navečer objavila izuzeće određenih kineskih potrošačkih proizvoda poput pametnih telefona, računala i poluvodiča. No, i dalje se na te proizvode primjenjuje 20-postotna carina uvedena ranije ove godine.

Ministar trgovine Howard Lutnick danas je rekao da to izuzeće nije trajno, čime je dodatno pojačao nesigurnost na tržištu.

"Ugrožena je vrijednost novca"

U objavi na X-u ovaj tjedan, Dalio je pozvao SAD da pregovara o trgovinskom sporazumu s Kinom po modelu "win-win" koji bi doveo do aprecijacije (povećanja vrijednosti) juana u odnosu na dolar. Također je pozvao obje zemlje da se pozabave svojim rastućim dugovima.

"Posljedice toga bit će gore od obične recesije"

U emisiji na NBC-ju ponovio je i da Kongres mora smanjiti proračunski deficit na 3% BDP-a, što je ranije iznio i na CNBC-jevoj konferenciji u ožujku.

"Ako to ne učine, dobit ćemo problem ponude i potražnje za dugom, u isto vrijeme dok se suočavamo s ostalim problemima, a posljedice toga bit će gore od uobičajene recesije", upozorio je Dalio.

Dodao je da bi u takvom scenariju sama vrijednost novca mogla biti dovedena u pitanje. Kombinacija poremećaja na tržištu obveznica s unutarnjim i međunarodnim sukobima mogla bi, rekao je, izazvati veći udarac na monetarni sustav od ukidanja zlatnog standarda 1971. pod predsjednikom Richardom Nixonom ili financijske krize 2008.

Dalio smatra da se takav scenarij još uvijek može izbjeći, ali samo ako političari zajedno rade na smanjenju deficita i ako SAD izbjegne sukobe i neučinkovitu politiku na globalnoj sceni.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.