Vojni analitičar Ivica Mandić u Dnevniku Nove TV je komentirao sve napetije odnose Donalda Trumpa i Volodimira Zelenskog.
Odgovorio je na pitanje što politička previranja znače za situaciju na bojištu.
"Najgore reperkusije ovo ima na ukrajinske vojnike jer svako zazivanje ili propitivanje ciljeva njihove borbe - tko je agresor, a tko žrtva - negativno utječe na moral vojnika. U smislu određenih političkih rješenja, da bi se stiglo do mira, ono značajno utječe na političke procese, posebno u Europskoj uniji, pa i Ukrajini, ali i čitavom svijetu", rekao je Mandić.
"Poruke koje su poslane u zadnje vrijeme će promijeniti međunarodne odnose"
Dodao je da će "poruke koje su poslane u zadnje vrijeme naprosto na duže vrijeme promijeniti međunarodnu sliku i međunarodne odnose".
"Mislim da će odsad biti žestokih rasprava što bi se moglo napraviti", smatra Mandić, kojeg je to podsjetilo na situaciju kada je George Bush mlađi išao u napad na Irak pa je francuski predsjednik odbio sudjelovati u toj operaciji. "Dogodila se situacija da prijetite jednom francuskom predsjedniku riječima - mi smo vas oslobodili, a da on odgovara - mi smo vas stvorili."
"Mislim da smo u toj jednoj fazi, ta retorika krije puno toga i ne zna se što će biti iza toga", rekao je.
Na pitanje može li Europska unija, ako SAD potpuno obustavi vojnu pomoć Ukrajini, to nadoknaditi Mandić je rekao: "2024. godine EU je drugo gospodarstvo svijeta s 450 milijuna stanovnika, govorim bez Velike Britanije, i ima stravičnu moć. No pitanje je na što je vi hoćete potrošiti, što ćete s time raditi."
"Europa može biti vojno samodostatna, ali to SAD-u nikad nije odgovaralo"
"1989. godine EU je imala tri i pol milijuna vojnika, a danas ima oko milijun i 500 tisuća. Sva ova događanja na jedan način su dobra, u smislu da protresu uspavanu Europu, uspavanu ljepoticu koja je nakon Hladnog rata uložila sav svoj trud da poboljša životni standard u Europi, a nije razmišljala o tome da međudržavni rat nije nestao s političke scene", dodao je.
Sve se više spominje to da Europa vojno i strateški sama sebi može i treba biti dovoljna, a na pitanje je li to uopće moguće Mandić odgovara da apsolutno jest i da nije nikakav problem u smislu nekog dugoročnog vremena da Europa bude vojno samodostatna.
"No moramo priznati da s jedne strane to SAD-u nikad nije odgovaralo, a isto tako da unutar Europe nije bilo ozbiljne inicijative da Europa napravi vlastitu vojsku", poručio je Mandić.