Sjedinjene Države i Europska unija postigle su okvirni trgovinski sporazum, objavili su predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, čime je izbjegnuto dodatno kompliciranje spora između dvaju saveznika koji čine gotovo trećinu globalne trgovine.
Postignut je nakon što je Von der Leyen otputovala u Škotsku na razgovore s Trumpom kako bi pogurala teške višemjesečne pregovore Bruxellesa i Washingtona. Sporazum uključuje carine od 15% na robu iz EU-a koja ulazi u SAD i predviđa da EU kupi značajne količine američke energije i vojne opreme. Također predviđa ulaganja EU-a u SAD u iznosu od 600 milijardi dolara, rekao je Trump novinarima. Trump je, čitajući s papira, rekao da će EU pristati kupiti energente iz SAD-a u vrijednosti od 750 milijardi dolara.
"Mislim da je ovo najveći sporazum ikad postignut", rekao je Trump novinarima nakon jednosatnog sastanka s von der Leyen, koja je rekla da se carina od 15 posto "odnosi na sve". "Imamo dogovor između dva najveća gospodarstva na svijetu i to je veliki dogovor. Golemi dogovor. On će donijeti stabilnost. Donijet će predvidivost", istaknula je.
Osnovnu carinu od 15 posto mnogi u Europi će smatrati lošim ishodom u usporedbi s početnom europskom ambicijom da se ispregovara međusobna nulta stopa, no ona je i dalje bolja od 30-postotne stope od koje se strahovalo.
Sporazum je vrlo sličan onome koji su SAD i Japan postigli prošli tjedan. "Dogovorili smo da će carine....na automobile i sve drugo bili 15 posto", rekao je Trump. No, ta se carina neće primjenjivati na željezo i aluminij koji će se kao i dosad cariniti s 50 posto.
Dogovor je uslijedio nakon dvotjedne napetosti koju je potaknuo Trump pismom Ursuli von der Leyen, u kojem je zaprijetio podizanjem carina na većinu europskih proizvoda na 30 posto ako se sporazum ne postigne do 1. kolovoza. Trumpova eskalacija iznenadila je pregovarače EU-a, koji su vjerovali da je preliminarni dogovor na dohvat ruke.
Europska unija potom je aktivirala protumjere, pripremajući popis američkih proizvoda vrijedan 93 milijarde eura – od zrakoplova i automobila do soje i burbona iz Kentuckyja – koji bi se suočili s osvetničkim carinama.
Trump, koji je ranije izjavio da je "loše volje", na kraju je izrazio zadovoljstvo ishodom. "Ovo će donijeti puno jedinstva i prijateljstva. Stvarno će dobro funkcionirati", poručio je. Von der Leyen je naglasila važnost uravnotežene trgovine koja osigurava prosperitet i radna mjesta s obje strane Atlantika.
Iako je dogovor postignut, zajednička izjava ili tekst sporazuma još nisu objavljeni. Izvori bliski europskom pregovaračkom timu ističu kako je ključno što prije formalizirati pisani dokument. Očekuje se da će Europska komisija u ponedjeljak izvijestiti veleposlanike država članica o detaljima sporazuma.