Ako u Srbiji vozite pijani, uzet će vam auto

Foto: 123.rf

NACRT novog zakona o sigurnosti prometa koji bi u Srbiji trebao biti usvojen iduće godine predviđa - oduzimanje automobila vozačima koji voze s više od dva promila alkohola u krvi ili bez položenog vozačkog ispita.

Prvi put privremeno, a onda trajno

 
Damir Okanović, predsjednik Komiteta za bezbednost saobraćaja, pojasio je za srpski dnevnik Blic kako bi po prvoj mjeri novog zakona policija na licu mjesta najprije automobile oduzimala privremeno, ali potom, po pravomoćnoj odluci i trajno. Vozila bi potom bila prodavana na aukcijama, a novac uplaćivan na račun fonda za sigurnost prometa.

Isto bi, po nacrtu zakona, vrijedilo čak i ako osoba koja upravlja automobilom nije njegov vlasnik – pijani vozač ostao bi bez auta ma čiji god on bio. Osim što bi se time osvijestila odgovornost samih vlasnika automobila koji bi vjerojatno više pazili kome daju ključeve svojeg auta, time bi se, tvrde stručnjaci u Srbiji, utjecalo na slučajeve kad automobilom upravljaju djeca vlasnika, pogotovo maloljetna.

 

Roditelji moraju biti na oprezu

"Roditelji se često pravdaju da su im djeca bez dozvole uzela automobil, a maloljetniku ne možete ništa. Niti može niti odgovarati prekršajno, ne možete mu uzeti dozvolu jer je nema… E, pa sada, nek se roditelji zamisle“, pojasnio je novinarima Blica Okanović na koji način je zakon zamislio osvijestiti vozače da odgovornije pristupaju vožnji.


Inače, ovo nije prvi put da se u Srbiji pokušava u zakon ugraditi odredba o zapljeni automobila problematičnim vozačima. Ista je takva odredba bila predložena i u zakonu iz 2009. godine, ali je tada povučena, a profesor s beogradskog Saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić predalagao je donošenje ovakvog zakona još 2006. godine.

Zakon pada zbog Ustava?

„Ako vam policajac nađe pištolj za koji nemate dozvolu, on će vam ga oduzeti. Isto tako, ako automobil vozite bez položenog ispita ili sa više od dva promila alkohola u krvi bit će vam oduzet jer ste ga koristili na način koji nije dovoljen. Automobil je vrlo opasno sredstvo, ako njime rukujete na način kako to nije predviđeno“, rastumačio je medijima Vujanić.

Oko nacrta zakona u javnosti se lome koplja jer dio pravnika smatra kako bi se oduzimanjem nečije privatna imovina za počinjeni prekršaj kršio Ustav. Inače se imovina se prema tamošnjim zakonima može uzeti jedino ako je njome izvršeno kazneno djelo, a ne prekršaj. Međutim, dio pravnika upozorava kako nema govora da bi ovakva zakonska odredba bila protuustavna jer da i postojeći zakoni već ionako predviđaju mogućnost oduzimanja predmeta, čak i za učinjene prekršaje, a ne samo za kaznena djela.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.