Foto: Shutterstock
VRHOVNI sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu kojom je utvrdio kako je nedopustivo razdvajati djecu u školama u BiH na temelju njihove nacionalne pripadnosti, a osnovne škole u Stocu i Čapljini trebale bi biti prve u kojima će se s takvom praksom prekinuti, potvrdio je Hini Ahmet Salčin iz nevladine udruge "Vaša prava" koja je i pokrenula sudski postupak.
U BiH 54 škole koje razdvajaju djecu
U presudi Vrhovnog suda FBiH citirano je izvješće povjerenika Ujedinjenih naroda za ljudska prava, podneseno Općoj skupštini UN još 2008. godine, u kojemu je navedeno kako u BiH postoje 54 osnovne i srednje škole u kojima se djecu razdvaja na etničkoj osnovi. Konstatirano je kako takva praksa "pojačava predrasude i netoleranciju prema drugima".
Vlastima je tada preporučeno da s tom praksom prekinu i uvedu "nastavni plan sa zajedničkim osnovama uz poštivanje jezika, kulture i tradicije svakog naroda", a to je postalo sastavnim dijelom smjernica što ih je donijelo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH. One međutim nikada nisu u cjelosti provedene što je bio i temelj za podnošenje tužbe.
U udruzi "Vaša prava" ističu kako je sada prije svega na Ministarstvu obrazovanja Hercegovačko-neretvanske županije da provede presudu i odvijanje nastave u školama u Stocu i Čapljini uskladi sa zakonima u BiH koji, uz ostalo, izrijekom zabranjuju svaki oblik diskriminacije.
Obrazovanje prepušteno županijama, a ne Ministarstvu obrazovanja
Presudu Vrhovnog suda danas je pozdravilo Ministarstvo obrazovanja FBiH. Iako po entitetskom ustavu to ministarstvo nema gotovo nikakve izvršne ovlasti jer je upravljanje obrazovanjem prepušteno županijama, u priopćenju dostavljenom lokalnim medijima istaknuli su kako je jasno da sada u Hercegovačkoj-neretvanskoj županiji moraju biti uspostavljene jedinstvene, integrirane i multikulturne obrazovne ustanove s jedinstvenim nastavnim planom i programom uz puno poštivanje prava djece na obrazovanje na maternjem jeziku.
"Presuda ide u pravcu da će FBiH, odnosno Hercegovačko-neretvanska županija, a vjerujemo i Srednjebosanska, nakon više od deset godina podjela i razdvajanja djece konačno biti u prilici vratiti sustavu koji je normalno egzistirao i funkcionirao stoljećima, a to je da djeca žive jedna s drugima i da zajedno provode vrijeme", izjavio je federalni ministar obrazovanja i znanosti Damir Mašić.
Pritom je podsjetio kako slični problemi postoje i u Republici Srpskoj koja, kako je naveo, prakticira "grubu diskriminaciju u obrazovanju" jer u velikom broju škola djeca nesrpske nacionalnosti "imaju dosta problema u ostvarivanju temeljnih ljudskih i prava u obrazovanju".