Vodni val iz Slovenije stigao u Hrvatsku! Drava "odsjekla" Lovrečan Otok, stanovnici evakuirani, vodostaji rijeka rastu!



NEŠTO poslije 18 sati u ponedjeljak u Hrvatsku je stigao rekordni vodni val iz Slovenije. Najviše razine vode očekuju se na području Varaždina u noći na utorak, oko 4 sata ujutro. Rijeka Drava prvo se počela izlijevati iz korita kod mjesta Zavrč na samoj hrvatsko-slovenskoj granici, a nedugo potom počela se izlijevati iz korita na području naselja Lovrečan Otok, gdje su evakuirane dvije obitelji, dok je jedna starica odbila napustiti svoju kuću. Iako su vatrogasci najavljivali kako će staricu prisilno evakuirati, od svoje su namjere odustali jer procjenjuju kako se 84-godišnjakinja ne nalazi u opasnosti.

Od 19 sati uvedene su izvanredne mjere obrane od poplava, izvijestili su iz Centra 112 u Varaždinu. Trenutno je ukupni dotok vode iz Slovenije oko 1800 kubičnih metara u sekundi. Policija i vatrogasci zatvorili su pristup Lovrečan Otoku, koji je izlivena voda odsjekla od ostatka općine te je nemoguć pristup vozilima. Ukupno je ugroženo devet obiteljskih kuća. Tri kuće su već potpuno odsječene, a još je šest kuća u neposrednoj opasnosti.

Podrumi kuća u neposrednoj blizini rijeke poplavljeni su, a do 4 sata u noći vodostaj rijeke toliko će narasti da će poplavljena biti i unutrašnjost kuća u Lovrečan Otoku. Voda bi se u tim kućama mogla popeti i do metar i pol, zbog čega su pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Varaždin i DVD-a Lovrečan evakuirali stanovništvo. Kretanje vodostaja u Hrvatskoj možete iz sata u sat pratiti ovdje.

Sazvan je i Krizni stožer za obranu od poplave u Varaždinu, na koji su se dužni odazvali načelnici svih općina uz rijeku Dravu  i voditelji njihovih Civilnih zaštita i DVD-ova.

Protok vode na Dravi na varaždinskom području mogao bi dosegnuti 3100 kubičnih metara u sekundi, potvrdio je to Ladislav Grđan iz varaždinske podružnice Hrvatskih voda. Potvrdio je i kako je voda došla do kuća na području Lovrečan Otoka.

Redovne mjere obrane od poplava na području Zagrebačke, Sisačko – moslavačke, Varaždinske i Međimurske županije te grada Zagreba


Povodom najave o dolasku velikih vodnih valova rijeka Save, Mure i Drave, u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje održana je sjednica Stožera zaštite i spašavanja Republike Hrvatske, na kojoj je razmotrena situacija vezana uz obranu od poplava na području Zagrebačke, Sisačko – moslavačke, Varaždinske i Međimurske županije te grada Zagreba.

Na temelju prikupljenih hidroloških i meteoroloških podataka iz Republike Slovenije, s područja sliva rijeka Save, Mure i Drave očekuju se veliki vodni valovi navedenih vodotoka. Iz tog su razloga na ugroženim područjima proglašene mjere redovne obrane od poplava, s mogućnošću proglašenja i izvanrednih mjera obrane od poplava.

Također na ugroženim dijelovima slivnih područja putem Područnih ureda Državne uprave zaštite i spašavanja, aktivirani su i stožeri zaštite i spašavanja jedinica lokalne i područne samouprave, koji već poduzimaju radnje iz svojih nadležnosti.

Uslijed aktiviranja prelijeva Jankomir od 22:00 sata zabranit će se promet na prometnicama u području oteretnog kanala Odra. Nazočni predstavnici DUZS-a, policije, Hrvatske vatrogasne zajednice, MORH-a, HGSS-a, DHMZ-a, Hrvatskih voda, Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstva gospodarstva i Ministarstva zdravlja, upoznati su s trenutačnim stanjem te su usuglašene njihove daljnje aktivnosti.

"Molimo sve građane na spomenutim područjima da putem medija i na službenoj web stranici DUZS-a prate upute o postupanju i slijede upozorenja nadležnih službi. Stožer zaštite i spašavanja Republike Hrvatske kontinuirano će pratiti daljnji razvoj situacije i u skladu s tim poduzimati odgovarajuće mjere", priopćili su iz DUZS-a.

Najveći protok vode u posljednjih 50 godina

Kako je Index doznao iz Hrvatskih voda u Varaždinu, na granici Slovenije i Austrije protok vode u ponedjeljak prijepodne je bio čak 2400 kubnih metara po sekundi, a maksimalni protok dosad zabilježen je 1965. godine kada je on iznosio oko 2600 kubika vode po sekundi. Neslužbene informacije govore kako bi vodni val mogao biti i veći nego što se očekivalo te bi trebao dostići vrijednosti protoka vode od 3 tisuće kubnih metara u sekundi!

Kako je za Index objasnio Ladislav Grđan, iz varaždinske podružnice Hrvatskih voda, te davne 1965. godine nismo imali hidroelektrane. "One imaju sposobnost skidanja vrha vodnog vala, kako mi to kažemo. Hidroelektrane su već ispraznile svoje akumulacije, i očekuje se da će vodni val ipak biti smanjenog intenziteta u Hrvatskoj. No, dodatni problem stvara i kiša koja pada i u Hrvatskoj i Sloveniji na slivnom području Drave. To opet doprinosi povećanju protoka vode. Stoga nije jednostavno odgovoriti što će se dogoditi", priča nam Grđan.


"Mi smo u Varaždinu spremni, očekujemo da vodni val neće proći 2500 kubnih metara po sekundi, što ćemo riješiti propuštanjem kroz stara korita i postrojenja hidroelektrana, a očekujemo i da će nasipi odraditi svoje. Međutim, teško je dati neku prognozu. Ako padne neki jači pljusak, onda se prognoze drastično mogu promijeniti. Pratimo vrijeme i padaline i protoke i reagirat ćemo kako nalaže konkretan trenutak", pojašnjava nam Grđan dodajući kako ne očekuju probleme od poplava.

U Gorskom Kotaru se izlila Kupa

Na rijeci Kupi u Gorskom Kotaru od izvora do Lukovdola proglašene su izvanredne mjere zaštitite od poplave. Rijeka se na nekoliko mjesta izlila iz korita i poplavila prometnice, ušla je u vrtove i kuće. Zbog izlijevanja rijeke Kupe za sav promet zatvorene su županijske ceste: ŽC5033 Brod na Kupi-Ložac, ŽC5033 Brod na Kupi-Čedanj, ŽC3156 Žažina-Mala Gorica i lokalna cesta LC58032 Blaževci-Zapeć-Lukov Dol-Močile, javlja HAK.

Dijelovi Slovenije potpuno odsječeni od svijeta

U Sloveniji je u ponedjeljak zavladalo izvanredno stanje zbog poplava. Obilna kiša trenutačno najviše problema stvara u gornjem Posočju, a rijeka Soča ubrzano raste i u donjem toku, piše 24ur. Mnoge su ceste zatvorene pa je otežan pristup nekim mjestima. Tijekom noći kiša se proširila na cijelu državu.



Velik dio Slovenije i dalje je pod vodom. Kako javlja 24ur, podivljala Drava poplavlja područja duž cijelog svog toka, a neka mjesta "spojila su se u jedno veliko jezero". U Dupleku je poplavljeno između 250 i 300 domova. Spasioci, vatrogasci, civilna zaštita, a na nekim područjima i vojska, cijeli su dan na terenu.

Protok Drave predvečer je na području Maribora dosegao 2.900 kubnih metara po sekundi, a kako javljaju slovenski mediji, kako će se kretati prema Hrvatskoj, protok vode porast će i do 3.100 kubnih metara po sekundi. Rekordnim vrijednostima približava se i Sava u svom srednjem toku u okolivi ljubljanje.

Prema prognozama Agencije za okoliš, vodni val Save putovat će nizvodno i u utorak će, s protokom od otprilike 3.000 kubnih metara u sekundi, doseći hrvatsku granicu. Tako velik protok Save uzrokovat će i veći vodostaj rijeke Krke, koja će se početi izlijevati iz korita na svom donjem toku.

U Krškom je proglašen najviši stupanj opasnosti, a sve službe za zaštitu i spašavanje su u pripravnosti, javljaju Slovenske novice, koje dodaju kako su se u Velju, Posavju i Laškom zbog rizika od poplava oglasile sirene.

Evakuirane obitelji Lovrečan Otoka!


U hidroelektranama Varaždin i Čakovec počeli su s pripremama za dolazak vodenog vala. On bi trebao biti kratkotrajan, ali vrlo jak pa je pitanje hoće li akumulacijska jezera uspjeti akumulirati svu količinu vode. Grđan dodaje da su nasipi u Varaždinskoj županiji građeni tako da mogu podnijeti toliku količinu vode.

"Osim u naselju Lovrečan Otok, gdje na lijevoj obali Drave postoji nekoliko kuća koje nisu branjene i tu, ako dođe ta količina vode, će doći do plavljenja", pojasnio je Ladislav Grđan.

"Ovaj najizraženiji vodni val se na ulazu u Hrvatsku očekuje u noćnim satima. Predviđanja govore o uvođenju pripravnog stanja obrane od poplave te eventualno redovne obrane od poplave", pojasnio je Grđan.

U Slavoniji će Drava narasti za dva metra!

"Prema današnjim podacima vodostaje Drave će do vikenda porasti od 1,5 - 2 metra, to će prouzročiti pripremno stanje na većini vodomjernih stanica na Dravi. Ne očekujemo da bi vodostaj mogao narasti više, ne očekujemo da ćemo morati uvesti redovne mjere obrane od poplava. Na Dunavu će također porasti vodostaj za oko metar, no niti to neće prouzročiti nikakve probleme. I kolege iz Varaždina kažu nam kako se ne očekuje ništa opasno, jer će val biti kratkotrajan. Nadamo se da će sve proći u redu i po planu.", rekao je za Index Ivica Nađ, voditelj Centra za obranu od poplava za područje Dunava i donje Drave.

U Velikoj Gorici proglašene redovne mjere obrane od poplave

Velikogorički Stožer za zaštitu i spašavanje, održan je u ponedjeljak na inicijativu gradonačelnika Dražena Barišića i zapovjednika Stožera Stjepana Kosa. Zbog poplava u susjednoj Sloveniji i proglašenog izvanrednog stanja (Crvena uzbuna), Grad Velika Gorica, održava stanje pripravnosti. Glavni centar obrane od poplave izdao je nalog za proglašavanje redovnih mjera obrane od poplave, koje su na snazi od 17 sati.

Pripadnici Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice u stanju su pripravnosti, kao i ljudstvo Vatrogasne zajednice, Javne vatrogasne postrojbe, velikogoričke policijske postaje, Crvenog križa i gradskih komunalnih poduzeća. Razloga za uzbunu, za sada nema, ali se mole građani da prate obavijesti putem medija.

Prognozirani vodostaj za Savu Jesenice očekuje se od 400 centimetara, plus-minus 20 centimetara, a za Savu Zagreb 360 centimetara, plus-minus 20 centimetara.

Zagreb spreman za vodni val iz Slovenije

Službe zaštite i spašavanja spremne su na vodeni val koji se u noći s ponedjeljka na utorak i u utorak  ujutro očekuje iz Slovenije. Očekivana količine vode na ulazu Save u Hrvatsku bit će oko tri tisuće kubika, kaže Zoran Čavlović iz Centra za obranu od poplava Hrvatskih voda. Zbog obilnih kiša i naglog porasta Save, Drave, Mure i Kupe proglašene su redovne mjere obrane od poplava za područje od Jesenica do Dubrovčaka.

Vodni val će tijekom utorka proći kroz Zagreb prema Sisku, a najviši se vodostaji Save očekuju upravo tijekom sutrašnjeg dana. U Jesenicama je u 22 sata izmjeren vodostaj od 425 centimetara, dok je na području Zagreba vodostaj Save u isto vrijeme iznosio 317 centimetra. Očekuje se da će vodostaji rasti oko 20 centimetara po satu.



Iz zagrebačkog Centra za obranu od poplava upozoravaju kako će vodni val kroz Zagreb proći u utorak te se nastaviti kretati prema Sisku, a s najavljenim prestankom oborina stanje bi se tijekom dana trebalo postupno smirivati. Pad vodostaja očekuje se tek tijekom srijede.

Ovo je treći vodeni val u posljednja dva mjeseca, a sve mjere propisane planom se provode.

"Sva dežurstva su provedena, ljudi su na terenu i poduzimaju se sve mjere poput učvršćivanja nasipa, zatvaranje skelskih prolaza i čepova, a danas poslijepodne smo otvorili i ustavu Prevlaka nizvodno od Zagreba radi rasterećenja eventualnog voda na sisačkom području", istaknuo je Čavlović.

Zagrebačka županija: Najveći udar očekuje se u općini Brdovec

Zbog nadolazećeg vodenog vala iz Slovenije i priprema za moguću poplavu na području Zagrebačke županije održana je i sjednica Stožera zaštite i spašavanja Zagrebačke županije.

Pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Zagreb Petar Vitas izvijestio je da je 11 jedinica lokalne samouprave uz tok rijeke Save (Velika Gorica, Orle, Rugvica, Pokupsko, Zaprešić, Marija Gorica, Brdovec, Samobor, Sv. Nedelja, Ivanić-Grad) odnosno Kupe (Pisarovina) obaviješteno o potrebi aktiviranja gradskih i općinski stožera za zaštitu i spašavanje. Najveći udar očekuje se u općini Brdovec, s obzirom na to da na određenim dijelovima nema izgrađenog nasipa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.