Ukrajina želi izbjeći uvoz plina iz Rusije

Foto: Hina

UKRAJINA želi izbjeći provedbu privremenog sporazuma o plinu koji je potpisala s Rusijom prošli mjesec koliko god dugo bude mogla, a na koncu se želi osloboditi ovisnosti o ruskom plinu zahvaljujući boljoj povezanosti s EU-om, rekao je glavni izvršni direktor Naftogaza Andrej Kobolev.

Ukrajina i Rusija potpisale su potkraj listopada, uz posredovanje Europske komisije, sporazum o isporuci plina tijekom zime kao privremeno rješenje njihova spora oko cijene plina.

No ruski Gazprom tek treba nastaviti isporuku plina Kijevu, prekinutu u lipnju, a Ukrajina tek treba isplatiti prvu ratu duga, čime Moskva uvjetuje nastavak opskrbe.

Po dogovoru, Ukrajina bi trebala podmiriti dug za plin u dva dijela, prvi od 1,45 milijarda dolara odmah, a drugi od 1,65 milijarda do kraja godine. Rusija je zauzvrat pristala sniziti cijenu plina za stotinu dolara, na 378,22 dolara po tisuću prostornih metara do 31. ožujka 2015.

Ukrajina posjeduje značajne zalihe plina

Kobolev je istaknuo da Ukrajina posjeduje značajne zalihe plina, ali nije rekao kolike. Po podacima EU-a, ukrajinska skladišta su otprilike dopola puna.

Koliko će to dugo potrajati ovisi o vremenskim uvjetima i drugim varijablama, uključujući sve manju industrijsku potražnju zbog sukoba na istoku Ukrajine i napredak Europske unije u obrnutom slanju plina, rekao je.

Sporazum s Rusijom za Ukrajinu je svojevrsna polica osiguranja. "Potpisivanje sporazuma s Ruskom Federacijom bilo je potrebno kako bi se osiguralo da možemo izdržati najveću potražnju kad zavladaju niske temperature", rekao je. "Čim odlučimo da je vrijeme da platimo ruski plin, izvršit ćemo uplatu prve rate."


On procjenjuje da bi Ukrajini tijekom zime moglo trebati još najviše pet milijardi prostornih metara ruskog plina.

Ukrajinska godišnja potrošnja je oko 50 milijardi prostornih metara plina, a otprilike polovicu podmiruje uvozom iz Rusije.

Domaća proizvodnja iznosi oko 25 milijardi prostornih metara na godinu, ali će se smanjiti zbog ruske aneksije Krima pa će 15 do 20 milijardi prostornih metara plina morati nabaviti iz nekog drugog izvora.

Dok Rusija radi na gradnji tranzitnih ruta koje bi zaobišle Ukrajinu, Naftogaz priželjkuje uvoz plina iz EU-a tehnologijom koja omogućuje preusmjeravanje dotoka plina iz Rusije ili drugih izvora kao što je Norveška po tržišnim cijenama.

Najveći potencijal ima uvoz plina iz Slovačke, što bi moglo otkloniti potrebu za izravnim uvozom iz Rusije, rekao je, no Gazprom osporava legalnost te prakse. "Pokušavamo to riješiti", rekao je Kobolev.

"Kad je riječ o korupciji, naftni i plinski sektor u Ukrajini vjerojatno je najteži"

Osvrnuvši se na pogoršanje odnosa između Naftogaza i Gazproma, dodao je - "Nismo sigurni u to kad će se povjerenje obnoviti. Mislim da će to potrajati godinama, ako uopće."


Kobolev je dužnost preuzeo u ožujku sa zadaćom da iskorijeni korupciju.

"Kad je riječ o korupciji, naftni i plinski sektor u Ukrajini vjerojatno je najteži", rekao je.

Kazao je da namjerava zamijeniti polovicu djelatnika Naftogaza novim ljudima, uključujući iz nekima međunarodnih tvrtki, ali nije rekao u kojem roku.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.