Steinmeier i Gabriel: Moramo reformirati sustav koji uređuje zahtjeve za azil u EU

Foto: FAH

EUROPA mora "reformirati Dublinski sustav" koji uređuje provjeru zahtjeva za azil u Europi, istaknuli su njemački vicekancelar Sigmar Gabriel i ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier u kolumni objavljenoj u europskim medijima.


Stanje u kojemu "samo neke zemlje članice preuzimaju punu odgovornost neprihvatljivo je koliko i sustav koji teret raspoređuje uglavnom na zemlje na vanjskoj granici EU-a", ocijenili su u toj kolumni objavljenoj u dnevnicima Figaro i Corriere della Sera, u kojoj su prenijeli deset njemačkih prijedloga za migracije.

"Moramo, dakle, reformirati Dublinski sustav kakav je danas na snazi", dodaju dvojica čelnika, smjerajući na europski propis po kojemu se zahtjevi za azil rješavaju u zemlji ulaska izbjeglice.

Berlin je već obustavio primjenu tog propisa, objavivši u utorak da tražitelje azila iz Sirije više neće vraćati na mjesto ulaska.

Gabriel i Steinmeier se usto zauzimaju za uvođenje "obvezujućih i objektivnih mjerila za određivanje prihvatnih kvota svih zemalja članica ovisno o njihovim kapacitetima".

Dosadašnji način ne odgovara ambicijama EU


"Način na koji smo dosad reagirali ne odgovara ambicijama koje Europa treba imati", istaknula su dvojica čelnika koji se zauzimaju za jedinstvenu "europsku politiku na polju azila".

U ponedjeljak su se u Berlinu Francois Hollande i Angela Merkel zauzeli za "jedinstven" odgovor Europske unije na priljev migranata, kako se zemlje članice ne bi više morale same snalaziti pokušavajući riješiti to pitanje.

Steinmeier i Gabriel su usto istaknuli potrebu "konkretne financijske pomoći" zemljama prvog prihvata, postizanja konsenzusa zemalja EU-a o tome "koje zemlje iz kojih dolaze izbjeglice smatramo sigurnima" i nužnost da "ponovni prihvat postane glavno pitanje u našim odnosima s matičnim zemljama" iz kojih dolaze izbjeglice.

Nakon potonuća mnogih brodova s izbjeglicama u Sredozemnome moru, pozivaju da se djeluje jer "Mediteran ne smije postati golemo groblje očajnih migranata".

"U pitanju je humanitarna baština Europe pa čak i samo naše europsko shvaćanje čovjeka", upozorili su.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.