Recesija kuca na vrata Europe: Fitch srezao rejtinge pet zemalja eurozone



BONITETNA agencija Fitch srezala je kreditne rejtinge pet zemalja eurozone. U niži razred gurnuti su Belgija, Španjolska, Slovenija, Italija i Cipar.

Rejting Belgije srušen je s AA+ na AA, Slovenija i Španjolska s AA- degradirani su na A, Italija je s A+ srušena na A-, a Cipar je s BBB došao na BBB-, samo razinu iznad "smeća". Fitch je u objašnjenju, kako javlja AP, naveo da su države kojima je srezan rejting suočene s financijskim i ekonomskim poteškoćama, koje su uzrokovane dužničkom krizom eurozone.

Europa tone sve dublje

Procijenjeno je da je zbog toga porastao rizik od nemogućnosti vraćanja kredita. Ovaj potez Fitcha nije neočekivan, s obzirom da je kreditna agencija već ranije najavila da radi novu procjenu rejtinga zemalja eurozone. No, ipak se radi o novom velikom šoku za europsku ekonomiju i to samo dva tjedna nakon što je S&P smanjio rejtinge devet zemalja eurozone.

Ukoliko europski lideri uskoro ne pronađu način da zauzdaju dužničku krizu, strahuje se da bi još neke zemlje uskoro mogle krenuti stazom koju su utabale Grčka, Irska i Portugal, koje su odsječene od financijskih tržišta i zajmove moraju uzimati od MMF-a i ostalih članica eurozone. Posebno bi problematičan za Europu bio kolaps talijanskog gospodarstva, za čije spašavanje bi bila potrebna ogromna količina novca. Kojeg Europa trenutno nema.

Krivi su lideri zemalja eurozone

Upravo je nedostatak reformi i neodlučnost europskih čelnika jedan od razloga koje Fitch navodi kao osnovu za smanjenje rejtinga. Politika mjera štednje od kojih eurozona ne želi odustati u 2012. godini će, prema mišljenju brojnih ekonomista, dovesti do nove recesije.

Na ovaj problem već mjesecima upozoravaju vodeći svjetski ekonomisti, poput Josepha Stiglitza, koji je uvjeren da šefovi eurozone uopće ne shvaćaju problem s kojim su suočeni. Stiglitzov stav da mjere štednje onemogućavaju rast europskog gospodarstva u zadnje vrijeme počele su propagirati i kreditne agencije, kao i MMF.

"Kriza u eurozoni ne može se riješiti sve dok se ne potakne širi gospodarski oporavak. Evidentno je da su potrebne reforme upravljanja eurozonom, inače neće biti moguće osigurati ekonomsku i financijsku stabilnost", poručuje Fitch, te kao jednu od mjera koje je potrebno uvesti preporučuje čvršću fiskalnu integraciju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.