"SRCE je reklo da moram ovdje doći i došao sam", bili su prvi dojmovi generala Markača, koji ne skriva zadovoljstvo što se u Vukovaru susreo sa svojim suborcima.
"Mi smo došli da se u molitvi i u miru prisjetimo svih žrtava Vukovara, svih žrtava Domovinskog rata, ali isto tako, moram se sjetiti i svih branitelja. Ja im odajem poštovanje i veliko priznanje, oni su moj uzor", poručio je Markač danas u Vukovaru gdje se formirala najduža Kolona sjećanja.
Još se jednom osvrnuo na oslobađajuću haašku presudu zahvaljujući kojoj se u petak vratio vratio u domovinu.
"Smatrao sam da nemam nikave odgovornosti i na kraju se to potvrdilo. Konačno smo slobodni, za mene je završila Oluja i sada mogu slobodno i sretno živjeti u svojoj domovini za koju sam se toliko zalagao, zajedno sa svojim suborcima", rekao je Markač.
Vukovar ime sveto!
Podsjetimo, pod sloganom sloganom 'Vukovaru - ime sveto' obilježava se Dan sjećanja na žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu 1991. i 21. godišnjice sloma obrane toga grada...
U povodu još jedne tužne obljetnice u Vukovaru će se okupiti najviši državni dužnosnici, kao i brojni građani. Prema protokolu, predsjednik Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović i ostali članovi Vlade te predsjednik Sabora Josip Leko nazočit će programu u Općoj bolnici Vukovar. Sudjelovat će potom na Križnom putu u tradicionalnoj Koloni sjećanja. Predsjednik je jučer već posjetio Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, gdje će premijer i ministri položiti ruže za poginule branitelje i civile malo iza podneva.
Središnji dio obilježavanja je Kolona sjećanja, koja će iz dvorišta vukovarske bolnice, krenuti put memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata. U Koloni sjećanja, duljine nešto više od 4 kilometra, sudjeluju deseci tisuća građana, koji se na ovaj dan, iz cijele Hrvatske pa i iz inozemstva, dolaze pokloniti žrtvi jednog cijelog grada.
Još uvijek živa sjećanja
Ovogodišnje obilježavanje dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. protječe u pozitivnom ozračju oslobađajuće presude hrvatskim generalima. U Vukovar je stigao i hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Jučer je na Ovčari položio vijenac i zapalio svijeću.
Svoj doprinos obrani grada dala je u ratu vukovarska bolnica. Rad u bolnici održavao se redovno pod svim mogućim uvjetima i paljbom više od 700 granata na dan. Bilo je teško, ali 4,000 ranjenih, većinom civila, dobilo je skrb. U prosjeku ih je stizalo tridesetak na dan. Najmlađem pacijentu bilo je tek 6 mjeseci, a ranjene djece bilo je 86. U jednoj maloj operacijskoj dvorani liječnici su izveli tisuću operacija.
Stradanje Vukovara
Znatno brojnija i nadmoćnija jugo vojska i ostale paravojne srpske postrojbe slomile su herojski otpor malobrojnih, opkoljenih branitelja i do ponedjeljka 18. studenoga 1991. okupirale najveći dio Vukovara. Idući dan je okupirano i Borovo Naselje. S okupacijom grada, uslijedila su masovna smaknuća hrvatskih branitelja i civila te pljačka i progon civilnog stanovništva.