Ilustracija: AFP
MEĐUNARODNI je dan osoba s invaliditetom. Tim povodom u Uredu predsjednika održava se okrugli stol u svrhu poticanja rasprave s predstavnicima nadležnih tijela o problemima osoba s invaliditetom. Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj više od 518.000 ljudi stanovništva ima neki oblik invaliditeta.
HZZO: U Hrvatskoj živi 518.081 osoba s invaliditetom te one čine oko 12,1 posto ukupnog stanovništva
Međunarodni dan osoba s invaliditetom ove se godine obilježava pod motom "Uklanjanjem prepreka do stvaranja inkluzivnog društva pristupačnog svima". U Hrvatskoj živi 518.081 osoba s invaliditetom te one čine oko 12,1 posto ukupnog stanovništva Republike Hrvatske, izvijestili su iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Najveći je broj osoba s invaliditetom u radno aktivnoj dobi od 19 do 64 godina, njih 284.505 (54,9 posto), dok je invaliditet prisutan i u dječjoj dobi od 0 do 19 godina, u udjelu od 7,4 posto. Najveći broj osoba s invaliditetom ima prebivalište u Gradu Zagrebu i Splitsko dalmatinskoj županiji. U te dvije županije živi oko 29,7 posto od ukupnog broja osoba s invaliditetom.
Na snazi je Konvencija o pravima osoba s invaliditetom koja potrebe tih osoba vidi kao pitanje njihovih temeljnih ljudskih prava. Konvencija poziva i na "promjenu stajališta". Osobe s invaliditetom iz osobnog životnog iskustva znaju kako se krše njihova prava i kako ih se može zaštititi, te ističu kako od države i društva ne traže socijalnu pomoć i sažaljenje već poštivanje osnovnih ljudskih prava. Posebno ističu pravo na pristup svim ustanovama bez arhitektonskih barijera, školovanje u redovnom sustavu obrazovanja iz kojega su dosad bili najčešće isključeni, te pravo na zapošljavanje.
Josipović: Cilj nam je inkluzivno društvo
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom na Pantovčaku se održava Okrugli stol na kojem je glavna tema problemi i prepreke s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno susreću i suočavaju.
Predsjednik Ivo Josipović tom je prigodom poručio da nam je cilj inkluzivno društvo, ali bez patroniziranja. Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović tvrdi kako je omogućavanje obrazovanja svakom djetetu s invaliditetom jedan od strateških ciljeva ove Vlade.
Saborski zastupnici pokušavaju razumjeti život s invalidnošću
Saborski zastupnici, dužnosnici i djelatnici Hrvatskog Sabora će povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom imati priliku iskušati kako savladati prepreke s kojima se u svakodnevnom životu susreću osobe s invaliditetom.
Naime, predsjednik Sabora Josip Leko u suradnji s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom Ankom Slonjšak organizira druženje dužnosnika, zastupnika i djelatnika Hrvatskog sabora s osobama s invaliditetom različitih oštećenja.
Na pripremljenom poligonu zastupnici, dužnosnici i djelatnici moći će isprobati kako se kretati uz pomoć psa vodiča, štapa za kretanje slijepih i invalidskih kolica; kako komunicirati ako ne čujete; razumjeti Ustav ako ste osoba s intelektualnim teškoćama te kako vas doživljava okolina ako imate psiho-socijalne teškoće.
Prezentacija programa Centra za rehabilitaciju Silver
Zagreb u znaku osoba s invaliditetom
Međunarodni dan osoba s invaliditetom u Zagrebu će obilježiti i Zaklada "Čujem, vjerujem, vidim", a Grad Zagreb organizira veliku koncertnu završnicu u Lisinskom.
Zaklada slavi četvrtu godišnjicu rada i djelovanja, a danas će na zagrebačkom Kaptolu predstaviti rezultate rada u posljednjih godinu dana. "U teškim uvjetima uspjeli smo prilagoditi 20 zvučnih knjiga, organizirali smo tečaj talijanskog jezika za mlade s invaliditetom kao i dva studijska putovanja. Kroz projekt izgradnje vršnjačke potpore pod nazivom "Mladi pomažu mladima s invaliditetom" smisao tih projekata i putovanja je da mladi s invaliditetom, uz pomoć svojih vršnjaka, posjete mjesta koja ne mogu posjetiti te se tako uključe u život zajednice. S druge strane, mladi bez invaliditeta imaju priliku upoznati se s načinom kako pristupiti i pomoći osobama s invaliditetom, s obzirom na vrstu invaliditeta", kaže upravitelj Zaklade, Mirko Hrkač.
U sklopu svečanosti bit će dodijeljena priznanja i zahvalnice donatorima koji su omogućili edukaciju osoba s invaliditetom, te pristup literaturi slijepim osobama. Zaklada provodi i akciju "Stop nasilju nad knjigama", kako bi upozorili na probleme podcrtanih knjiga. "Kad je knjiga podcrtana slijepa osoba je ne može čitati uz pomoć računala. Tako ćemo u sklopu akcije u 106 zagrebačkih osnovnih škola donirati plakate koji ukazuju na tu problematiku te uputiti zamolbu učenicima da ne podcrtavaju knjige kako bi ih i slijepe osobe mogle čitati", poručuje Hrkač.