Foto: FAH
NEDJELJNI prvi krug predsjedničkih izbora u Hrvatskoj nije donio velika iznenađenja u pogledu glavnih favorita za prolaz u drugi krug, donosi portal Bilten. No solidan rezultat potpunog političkog marginalca i slaba izlaznost ukazali su na rastuće nezadovoljstvo sličnom bezidejnošću glavnih kandidata koja je jasno došla do izražaja tijekom kampanje.
Josipović i Grabar Kitarović misle isto
Ostali rezultati nisu previše odudarali od dinamike prethodnih izbora. Glavni takmaci Ivo Josipović i Kolinda Grabar Kitarović su, samo da spomenemo, ušli u drugi krug izbora sa zanemarivom razlikom od svega jedan i pol posto u korist Josipovića. Njih dvoje o gotovo svim pitanjima misle manje-više isto.
Tako još uvijek aktualni predsjednik Josipović kaže o NATO paktu sljedeće: “Demokracija, građanska i ljudska prava i slobode te vladavina prava trajne su vrijednosti zbog kojih Savez postoji i koje se poštuju i promoviraju unutar i izvan Saveza”, kao da je on, a ne njegova protukandidatkinja, sjedio na mjestu pomoćnika glavnog tajnika Saveza zadužen za diplomaciju. Ili, kad kandidatkinja HDZ-a kaže da će čvrsto poduprijeti Bosnu i Hercegovinu u njezinom nastojanju približavanju Europskoj uniji i NATO-savezu, zvuči jednako diplomatski šuplje kao kad o BiH govori bezizražajni Josipović i jednako neuvjerljivo, uzme li se u obzir da je u ovim izborima podržava upravo ona stranka, dakle HDZ, koja je sustavno radila, a na određen način radi i danas, na dezintegraciji susjedne Bosne i Hercegovine.
Posebno bizarno je onda to što tzv. građansku BiH čuva tvrdolinijaš Milan Kujundžić, hadezeovac s dna kace, kad kaže da je treći, tzv. hrvatski entitet u Bosni i Hercegovini nepotreban, jer da su “Hrvati konstitutivni narod na čitavom ozemlju BiH”.
Na unutarnje političkom planu programi dvoje kandidata koji idu u drugi krug također jedva da se razlikuju. Oboje su za još više kapitalizma, za još više stranih investicija, za razvoj, rast. Ukratko, oboje su za dosljednu primjenu stare šifre o nerazrušivom duopolu države i biznisa. Tako nam kandidati srljaju retorički iz ljevice u desnicu i nazad, ovisno o trenutačnoj publici koja ih sluša, a teatar obmana samo se nastavlja.
Naglašava nepodnošljivu premoć financijskog kapitala kojemu treba stati na kraju, pa u svom izbornom programu, kao kakav lijevi financijski ekspert, naglašava: “HNB umjesto da izravno posuđuje novac poslovnim bankama, traži od njih da se vani zadužuju u eurima koje potom kod HNB-a mijenjaju u kune. Drugim riječima umjesto kao banka HNB funkcionira kao mjenjačnica. Zbog toga svi krediti imaju valutnu klauzulu, budući da novac pušten u opticaj ima pokriće u vanjskom dugu. Zašto HNB ne želi izravno posuditi kune domaćim bankama? Zato jer želi održati kunu nerealno jakom. Posljedica toga su višestruke. Prva je da kuna jest jaka, ali zato imamo i nerealno velik vanjski dug, koji nije posljedica same potrošnje, nego je dobrim dijelom nastao radi održanja tečaja. U takvom monetarnom modelu dug uvijek raste puno brže od novčane mase (4-5 puta), što nužno dovodi do kreditne krize.”
Idejna dezorijentiranost
Međutim, tu Banac nije posve pošten, jer bi trebao dodati da je za to kriva upravo njegova generacija i upravo njegov akademski pogon koji je sustavno i na vrlo uspješan način mladi naraštaj čuvala od utjecaja bilo kakvih progresivnih ideja.
U svakom slučaju ovako izražen politički duopol dovodi do pojednostavljenja političkih ideja i njihovog artikuliranja u kampanjama, iako, s druge strane, on je i znak određene političke stabilnosti. Koja, istina, može preći i u političku bezidejnost i sterilnost. Svi se kandidati manje-više pozivaju na nacionalno ujedinjavanje i zajedničku borbu protiv krize, svi su zabrinuti zbog rastućeg siromaštva, svi bi da se nekako stane na kraj kreditnom balonu zvanom franački stambeni zajam, svi bi LNG na Krku, svi su protiv korupcije, svi bi više odgovornosti, itd.
Nevažno tko je predsjednik ili predsjednica
Otpočeli smo s konstatacijom o jednom od prvih ozbiljnijih izazova dosadašnjem dvovlašću. On bi mogao značiti i izazov dosadašnjoj elitistički zamišljenoj i prakticiranoj demokraciji u nas. Politički duopol najčešće nije ništa drugo doli prikrivena oligarhija, odnosno rotacija unaprijed selektirane političke klike, kako bi rekao Ishay Landa, koja je samo prividno podijeljena u dvije frakcije, od kojih se obje jako trude da na javnoj sceni proizvode političku distrakciju, prikrivajući tako prava pitanja.
Ukoliko je ovo znak novih političkih gibanja, onda je zapravo nevažno tko će u još uvijek dirigiranoj demokraciji biti novi predsjednik ili predsjednica.