U PRIČU o nestanku kineske tenisačice Shuai Peng uključili su se Ujedinjeni narodi i Bijela kuća, koji zahtijevaju od kineske vlade dokaze o dobrobiti nekad najbolje svjetske igračice parova.
UN je tražio i pokretanje istrage o silovanju za koje je Peng početkom mjeseca optužila bivšeg kineskog dopremijera Zhanga Gaolija, nakon čega više nije viđena u javnosti.
Nedugo nakon UN-ova zahtjeva China Global Television Network objavio je fotografije Peng, koje je ona navodno u petak stavila na profil na društvenoj mreži WeChat, ali ni to nipošto nije razuvjerilo ljude zabrinute za njenu sigurnost.
CGTN je objavio i e-mail koji je poslan u ured WTA-a, u kojem Pend kaže da je dobro, da se odmara kod kuće, da su navodne optužbe o silovanju neistinite te moli da je se ubuduće kontaktira prije objave takvih vijesti.
S obzirom na to kako Kina tretira neposlušne građane koji izazivaju kontroverze, neutralni promatrači nisu uvjereni da je Peng pismo sročila i poslala slobodnom voljom, kao ni da ga je ona uopće napisala.
Novinar CGTN-a Shen Shiwei objavio je tri fotografije koje je Peng objavila, a njena prijateljica podijelila na društvenoj mreži WeChat. Na fotografijama se tenisačica kod kuće igra s mačkom i pozira s plišanim igračkama. Ali nema nikakvih dokaza o tome kad su fotografije nastale ni pod kojim okolnostima. Analitičari ozbiljno sumnjaju u njihovu autentičnost.
Izvršni direktor WTA-a Steve Simon već je najavio prekid suradnje s Kinom i oduzimanje svih turnira pod ingerencijom WTA-a ako se čvrsto ne dokaže da je Peng dobro. Kineski Shenzhen trebao bi biti domaćin WTA Finalsa sve do 2028., a ove je godine zbog pandemije iznimno premješten u meksičku Guadalajaru. U Kini se igra ukupno 10 WTA-ovih turnira godišnje.
Udruga profesionalnih tenisača ATP također zahtijeva razjašnjenje situacije.
"Razvoj slučaja Peng posljednjih je dana vrlo uznemirujuć. Njena sigurnost naš je prioritet i želimo da se situacija razjasni. Ključno je da dobijemo priliku za direktnu komunikaciju", izjavio je izvršni predsjednik ATP-a Andrea Gaudenzi.
Podršku WTA-u dali su Novak Đoković, brojne tenisačice, teniski i sportski savezi raznih zemalja te feminističke udruge. Na tu se temu oglasila i japanska tenisačica Naomi Osaka, no i njen je profil na kineskoj društvenoj mreži Weibo cenzuriran te je na njemu onemogućeno ostavljanje komentara, javlja Guardian.