UEFA je na svojim službenim stranicama objavila kako je Hajduk jedan od klubova koji su kažnjeni zbog kršenja pravila financijskog fair-playa. Prema navodima, splitski klub mora isplatiti cifru od 300 tisuća eura. U iduće tri godine klub mora poboljšati financijske rezultate kako ne bi morao platiti ukupnu kaznu od 1.2 milijuna eura. Hajduk neće morati direktno platiti 300 tisuća eura, nego će mu se taj novac oduzeti iz UEFA-inog nagradnog fonda.
Football Earnings pravilo zamijenilo je staro "break-even" pravilo. Ono traži da klubovi u razdoblju praćenja (tri uzastopne godine) ili:
- ostvare višak (surplus) nogometne zarade
- ako su u minusu (deficitu), da taj deficit ne prelazi dopušteno odstupanje (acceptable deviation)
Hajduk je, dakle, najjednostavnije rečeno, od 2023. naovamo poslovao jako loše i ušao u financijske dubioze. Za takav poslovni rezultat su funkcijom i pozicijom u klubu odgovorni Lukša Jakobušić i Ivan Bilić koji su u tom periodu bili predsjednici kluba, ali ne može se ne postaviti pitanje što su radili Aljoša Pavelin i njegov Nadzorni odbor?
Trenutni članovi Nadzornog odbora, kojeg će uskoro zamijeniti novoizabrani na čelu s Ljubom Pavasovićem Viskovićem su: Aljoša Pavelin, Goran Jujnović Lučić, Lukas Oliver Pavić, Dražen Zec i Roberto Bitunjac. Izabrani su na te pozicije 15. srpnja 2022. godine i od tad, dakle cijeli period za koji je UEFA ocijenila da je sporan, zaduženi su nadzirati rad Uprave kluba.
Dakle, Nadzorni odbor je tijelo koje postoji baš zato da bi se ovakve situacije izbjegle. Glavna zadaća Nadzornog odbora je praćenje i kontrola rada uprave, osiguravanje zakonitosti i transparentnosti poslovanja, te nadgledanje provedbe strategije kluba. Nadzorni odbor također ima ulogu u donošenju važnih odluka koje se tiču poslovanja kluba, te nadgleda financijsko poslovanje i investicije.
Nadzire rad Uprave: Kontrolira i evaluira poslovanje kluba, prati ostvarenje ciljeva i ključnih pokazatelja uspješnosti, te osigurava odgovornost Uprave.
Daje suglasnost na važne odluke: Uprava mora dobiti prethodnu suglasnost Nadzornog odbora za sve veće poslovne poteze, kao što su sklapanje ugovora vrijednosti iznad 200.000 eura ili na razdoblje dulje od tri godine, otuđenje ili opterećenje nekretnina, stjecanje ili raspolaganje udjelima u drugim društvima, imenovanja i smjene trenera prve momčadi, voditelja omladinske škole i slično.
Imenuje i razrješava Upravu: Nadzorni odbor ima ovlast imenovati i smijeniti predsjednika i članove Uprave kluba.
Pregledava i ispituje poslovne knjige: Može naložiti reviziju godišnjih financijskih izvješća i pregledati poslovne knjige društva.
Utvrđuje poslovnu politiku i organizaciju kluba: Odobrava godišnja financijska izvješća, utvrđuje organizaciju i poslovnu politiku kluba te daje suglasnost na strateške odluke.
Može sazvati Glavnu skupštinu: U slučaju potrebe, Nadzorni odbor može sazvati Glavnu skupštinu kluba.
Odluke donosi većinom glasova članova na sjednicama, a u hitnim slučajevima može odlučivati i elektronskim putem, ako se tome ne usprotivi nijedan član.
Članovi odbora imaju pravo na naknadu za svoj rad, a broj članova i način izbora definiran je Statutom kluba i Zakonom o trgovačkim društvima.
Nadzorni odbor ima ključnu ulogu u održavanju financijske stabilnosti, osobito s obzirom na visoke rashode i izazove s prihodima od europskih natjecanja i transfera.