Novu povijest klasike pišu Nijemci: Pala je Engleska, čeka se - naslov!

LEPRŠAVA i učinkovita igra Loewove momčadi, koja je jednako lako igrala s Engleskom i Australijom, uz pomoć začuđenih Capellovih kiksera u obrani, rezultirala je novom pobjedom Njemačke u klasiku s Englezima. Konačnih 4:1 zvuči kao nešto veliko, a tako i jest, jer rezultat je upravo odraz nadmoći koju su Nijemci imali pored blijedih Engleza. Upisali smo pogotke Klosea i Podolskog, smanjio je Upson, a konačnih 4:1 postavio sa dva pogotka Mueller.

Bloemfontein i ostatak svijeta vidjeli su fantastičnu utakmicu, dostojnu nokaut-faze, svjetske pozornice, ali i burne englesko-njemačke nogometne povijesti. 

Simbolika se ne može ostaviti po strani kada Englezi igraju protiv ekipe koja ih je četiri puta u nizu ispratila s velikih natjecanja. Na jugu Afrike peti put doživjeli su Otočani istu sudbinu. Dovoljno je sjetiti se polufinala SP-a u Italiji 1990. godine, kao i polufinala Eura u Engleskoj 1996.

Espinoza je "izjednačio" mitski pogodak Hursta

Oba puta Nijemci su slavili "na penale" i oba puta otišli su do kraja. A možda će i fatalan previd Urugvajca Larrionde, odnosno njegovog pomoćnika Espinoze, koji je poništio regularan pogodak Franka Lamparda za povratak Engleza u utakmicu, "ispraviti" napravdu iz mitske 1966. godine, kada je Tofik Bahramov priznao pogodak Hursta iako se pokazalo da lopta nije prešla gol-crtu. Englezi su tada jedini put uzeli naslov svjetskih prvaka, a novu prigodu imat će 2014. godine.

Fabio Capello izgubio je bitku od Joachima Loewa i to će nam posebno ostati u sjećanju, jer tog istog Loewa Bilić je "rabio" u svojoj najvećoj taktičkoj pobjedi u izborničkoj karijeri. Početak susreta u Bloemfontaineu nije sugerirao da ćemo gledati vatromet. Englezi su ušli preoprezno, a strpljenje se, unatoč pristojnom posjedu lopte, ubrzo pretvorilo u podčinjenost.

Capello je izgubio utakmicu

Nijemci su oduševili u napadu, ne i u užoj obrani, ali više od svega Englezi su razočarali! Sada će se itekako secirati Capellova odluka da nakon Kinga, koji je glumio Ferdinanda protiv SAD-a, Terryju u sredini pridoda Upsona. Branič West Hama, unatoč pogotku koji je Engleze vratio u utakmicu, bio je najgori čovjek na terenu. Nikako uža obrana Engleske nije hvatala nit, Terry i Upson nisu si čuvali leđa, a kada se u obzir uzme da su Nijemci dobili bitku na sredini terena, da je Barry strahovito griješio i usporavao igru te da je Gerrard bio izvučen sasvim na lijevi bok, dok desni s Milnerom i Johnsonom nije ni postojao, jasno je gdje je Capello izgubio utakmicu.

Miroslav Klose u svom je 99. nastupu za reprezentaciju već nakon 20 minuta Elf doveo u vodstvo svojim 50. pogotkom za reprezentaciju. Vratar Neuer ispucao je loptu, Terry je zakasnio, a Klose se poput lisice uvukao iza Upsona, izdržao duel i plasirao loptu pred Jamesa. Bio je to 12. njegov pogodak na svjetskim prvenstvima, čime se izjednačio s legendarnim Brazilcem Peleom. Ispred njega još su samo Ronaldo (15), Gerd Müller (14) i Just Fontaine (13).

Samo 12 minuta kasnije nakon sjajne akcije Özila, Klosea i Müllera na 2:0 je povisio Lukas Podolski, koji je, kao i Klose, zabio svoj drugi gol na ovom Mundijalu. Kao i velik dio nezaustavljivih akcija Nijemaca u prvom poluvremenu, i ova je slobodno tekla lijevom stranom engleske polovice. 

Uslijedila je tada situacija koja je vrlo vjerojatno odredila daljnji tijek susreta.

Kontre Nijemaca nakon kojih nije bilo povratka

U nastavak susreta ušli su Loew i Capello bez izmjena. Nijemci su teško disali, ali kratko je potrajao taj period. Dvije kontre koje su Englezi dopustili katastrofalno se organiziravši nakon prekida u njemačkoj polovici terena ući će u trenersko gradivo. Prva je

Najprije je Schweinsteiger (67. minuta), a potom i Özil (70.) asistirao Mülleru, koji je sjajnu igru zaključio sa dva prekrasna pogotka i zasluženo ponio epitet igrača utakmice.

Svega 13 prekršaja u cijeloj utakmici

Ostat će vječno pitanje zašto je Capellova momčad cijeli ovaj turnir, a pogotovo dvoboj s Nijemcima, odigrala amaterski. Sraz osmine finala odigrali su Englezi revijalno. U njihovoj igri, što je začuđujuće za Capellove momčadi, nije bilo niti minimalne razine taktičke discipline. Ukupno je na cijeloj utakmici inače strogi urugvajski sudac Larrionda dosudio svega 13 prekršaja (7 njemačkih, 6 engleskih) te samo dva žuta kartona. Igrali su jednako ležerno, kao u prijateljskom dvoboju, i Nijemci, ali je njima to pogodovalo više.

Bio je ovo najteži poraz Engleske u povijesti svjetskih prvenstava. Dosad su gubili samo sa dva gola razlike, i to u dvama navratima: protiv Urugvaja (4:2) 1954. i Brazila (3:1) 1962. godine.

Bila je ovo tek druga utakmica na ovom SP-u sa tri gola do poluvremena. Dogodilo se to dosad samo na dvoboju drugog kola skupine B između Argentine i Južne Koreje (također 2:1, pa 4:1).

Početni sastavi:

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.