NBA

Noć u kojoj su Jordan, Kobe i Bird dobili nasljednike, a Zion uspio što nije nitko

NOĆ ZA POVIJEST najjače lige svijeta. Trojica igrača izveli su pothvate za NBA anale.

Atlanta je pobijedila Chicago 120:108 uz sjajnu utakmicu Traea Younga. On je postigao 42 poena (17 u trećoj četvrtini) uz sjajan šut iz igre 15/25, devet asistencija i osam skokova.

Međutim, šou mu je ukrao Zach Lavine s 50 poena, do kojih je došao šutom iz igre 18/31 i s osam trica. Osim što je zvijezda Bullsa postavila rekord karijere, time je postala tek treći igrač nakon Michaela Jordana koji je ubacio toliko koševa. To su uspjeli još samo Jimmy Butler i Jamal Crawford.

LaVine je imao i đordanovsko prvo poluvrijeme, u kojem je ubacio čak 39 poena, od čega je imao i niz od 25 poena zaredom. Tako je postao prvi igrač Bullsa nakon Jordana s 30 poena u prvom poluvremennu. U posljednjih 20 godina više od LaVinea u prvom dijelu zabili su samo Klay Thompson (40) i Kobe Bryant (42).

Jayson Tatum je učinkom karijere za pobjedu Bostona protiv Minnesote nakon produžetaka 145:136 naslijedio drugog velikana. Postigao je osobno rekordna 53 poena (šut iz igre 16/25, šest trica) i imao 10 skokova.

Tako je postao prvi igrač Celticsa s 50/10 učinkom nakon Larryja Birda 1989.

Tatum je najvećeg igrača Celticsa ikad naslijedii i po tome što je postao prvi nakon njega koji je postigao 53+ poena. Bird je, naime, zabio 60 davne 1985.

Međutim, 23-godišnji Tatum je partijom života po nečemu nadmašio Birda. Postao je najmlađi igrač u povijesti Celticsa s 50 poena.

Treći učinak za NBA povijest ove noći ostvario je Zion Williamson. On je vodio Pelicanse do pobjede nad Sixersima 101:94 s 37 poena (šut iz igre 15/28), osobno rekordnih 15 skokova te osam asistencija, čime je izjednačio svoj dodavački rekord. Tako je 20-godišnjak postao drugi najmlađi igrač s utakmicom  35/15/5 još od 1974. i Johna Drewa.

Zion je ove sezone po dva kriterija najbolji u povijesti najjače lige. S novom sjajnom utakmicom došao je do 26.5 poena i 61.7 posto šuta iz igre po utakmici. To je najviše poena za igrača s 60+ posto šuta u povijesti. Osim toga, to je najbolji postotak šuta iz igre ikada za igrača koji ima 15 i više šuteva po utakmici.