Mogi li napaljeni Turci zaustaviti jaku Hrvatsku na putu do polufinala?

TURSKA reprezentacija bit će protivnik Hrvatskoj u četvrtfinalu Eura, a koliko su opasni Turci najbolje svjedoči večerašnja utakmica protiv Češke.

Problemi

U kvalifikacijama Turci, iskreno, nisu oduševili, štoviše pokazali su da se radi o vrlo promjenjivoj momčadi koja može svakog pobijediti (4:1 Grčku u Ateni), ali se često i osramotiti (1:1 s Moldavijom, 2:2 s Maltom, 2:3 s BiH), stoga im svakako treba pristupiti s oprezom na Europskom prvenstvu.

Da pojasnimo, Turci u posljednjih godinu dana imaju velike probleme, jer osim što se moraju boriti sa smjenom generacija, veliku bitku izbornik Terim vodi i sa ozljedama igrača, kojih je u posljednje vrijeme nikada više. Upravo to glavni je razlog što Terim nije uspio standardizirati momčad i oplemeniti je prepoznatljivom turskom kombinatorikom.

Čak dvadesetak dana prije Eura, ogroman je broj nepoznanica bio u turskoj momčadi, a veliki udarac turskim ambicijama po mnogima je i nepozivanje legende tamošnjeg nogometa Hakana Sukura, koji je sa pet postignutih golova bio najbolji strijelac reprezentacije u kvalifikacijama, ispred Nihata i Sanlija Tuncaya koji su postigli po tri gola.

Na vratima turske reprezentacije je mladi Volkan Demirel, koji je ove sezone vrlo dobro branio u Ligi prvaka, gdje je njegov Fenerbahče dogurao do četvrtfinala. No, protiv Hrvatske vjerojatno će na vrata Turske stati 35-godišnji Rüstüa Recber, koji je od 1993. do sada skupio nevjerojatnih 128 nastupa.

Što se tiče obrane, to je vjerojatno i najslabiji dio ove reprezentacije. Naime, na stoperskim pozicijama igraju pet milijuna eura vrijedni Servet Cetin iz Galatasaraya te jednako procijenjeni Gökhan Zan iz Bešiktaša, dok kao njihova zamjena figurira iskusni 34-godišnji Emre Asik. Bokove pak trebali okupiraju Hakan Balta iz Galatasaraya i Gökhan Gönül iz Fenera. Lijevu poziciju, gdje najčešće igra Balta, može pokriti i Ugur Borala iz Fenera, iako je on više ofenzivno orijentiran.

Defenzivni dvojac i srce ove momčad predstavljaju naturalizirani Turčin Mehmet Aurelio (koji neće igrati protiv Hrvatske zbog dva žuta kartona) iz Fenera i Emre Belözoglu iz Newcastlea, a svoju šansu čeka i iskusni pit bull Tümer Metin iz Larisse. U veznom redu nalaze se još i zvijezda Bayerna Hamit Altintop, te osam milijuna eura vrijedan Gökdeniz Karadeniz iz ruskog Rubina iz Kazana ili pak devet milijuna eura vrijedan Sanli Tuncay iz Middlesbrougha. Tu je još i mlada turska zvijezda Arda Turan, najbolji asistent tamošnje lige, koji tako zaokružuje potentni vezni red.

Jedino napadačku mjesto u taktičkoj postavit Fatiha Terima pripada Nihatu Kahveciju. Njegove zamjene su Semih Senturk i Kazim-Kazim iz Fenerbahčea te 21-godišnji Mevlut Erding iz Sochauxa, iako i Schalkeov Halili Altintop može može na ovo mjesto u slučaju ozljede napadača Villarreala.

Nihat se rodio u Istanbulu krajem 1979. godine, a profesionalnu karijeru započeo je u Bešiktašu 19 godina kasnije. U dresu ovog turskog kluba Nihat je odigrao 120 utakmica zabivši 28 golova. Nakon zapaženih nastupa u Bešiktašu, u ljeto 2001. godine Nihat za pet milijuna eura prelazi u španjolski Real Sociedad, gdje i stječe sadašnju slavu.

U 145 utakmica za Sociedad, Nihat je zabio čak 58 golova, postavši tako jedan od najboljih napadača u Primeri. Posebno upečatljiva bila je njegova druga sezona u Sociedadu, kada je zabio 23 gola u prvoj španjolskoj ligi, postavši tako u paru sa Srbinom Kovačevićem jedan od najubojitijih napadačkih tandema Španjolske.

U ljeto 2006. godine Nihat kao slobodan igrač prelazi u Villarreal, toliko oslabivši Sociedad da je ovaj narednu godinu ispao u drugu ligu. Nihatova prva sezona u Villarrealu bila je za zaborav, jer je ovaj zbog ozljede odigrao tek devet utakmica, no, ove sezone Turčin se vratio u pravu formu.

Sa 23 gola u 34 utakmica, Nihat je uz Talijana Rossija bio ponajbolji strijelac Villarreala, koji je pak prije par dana ostvario povijesni plasman u Primeri, završivši sezonu kao drugoplasirani ispred velike Barcelone.

Što se tiče reprezentativnih nastupa, Nihat je u dresu Turske debitirao 2000. godine protiv Švedske, a od tada skupio je 51 nastup, upisavši pritom 18 golova. Dodajmo kako je odlaskom legendarnog Hakana Sukura, sav teret postizanja golova turske reprezentacije prebačen na leđa Nihata. Iako on nije izraziti strijelac, Nihat može spremno prihvatiti ovu ulogu, pogotovo kada je u formi kakvu odnedavno prikazuje u dresu žute podmornice. To je uostalom pokazao i večeras protiv Češke zabivši dva pogotka.

Do svog prvog nastupa na Europskim prvenstvima Turska je stigla tek iz desetog pokušaja. Te 1996. godine u Engleskoj, Turska je bila u skupini sa Hrvatskom, Portugalom i Danskom. Nakon što su u prvoj utakmici sa 1.0 poraženi od Hrvatske onim opjevanim golom Goran Vlaovića, Turska je istim rezultatom izgubila i od Portugala, dok su u posljednjoj utakmici skupine teško poraženi od Danske (0:3).

Turska je Euro završila na posljednjem mjestu skupine D sa nula bodova i 0.5 gol razlikom. Priliku za popravni reprezentativci Turske dobili su četiri godine kasnije kada su plasirali na Euro u Belgiji i Nizozemskoj, svladavši Irsku u dodatnim kvalifikacijama.

Turska je tada bila u skupini B zajedno sa Italijom, Švedskom i domaćinima Belgijom, na kraju osvojivši drugo mjesto skupine iza Italije. Podsjetimo, nakon poraza u prvom kolu od Italije (1:2), Turska upisuje remi protiv Švedske (0:0), da bi onda u posljednjem kolu sa 2:0 pobijedili Belgiju i tako sa četiri boda osigurali drugo mjesto i plasman u četvrtfinale.

U četvrtfinalu Turska je golovima Nuna Gomesa poražena sa 2.0 od Portugala, što je do dan danas posljednji nastup ove zemlje na Europskom prvenstvima, jer se na Euro 2004. nisu kvalificirali.

Naime, Turci su nakon senzacionalnog trećeg mjesta u Japanu i Koreji slabo ušli u kvalifikacije i na kraju završili kao druga momčad osme skupine iza Engleske. U dodatnim kvalifikacijama, Tursku je senzacionalno izbacila reprezentacija Latvije, predvođena dojučerašnjim napadačem Hajduka Marisom Verpakovskisom.

Turska, koja se natjecala u nejakoj trećoj kvalifikacijskoj skupini zajedno sa aktualnim europskim prvacima Grčkom, Norveškom, BiH-om, Moldavijom, Mađarskom i Maltom, Euro je osigurala drugim mjestom u skupini sa 24 boda, upisavši sedam pobjeda, tri remija i dva poraza, uz gol razliku 25:11.

Kvalifikacije su otvorili vrlo dobro, upisavši četiri uzastopne pobjede (Malta 2:0, Mađarska 1: i Moldavija 5:0 i Grčka 4:1), od kojih je posebno značajna ona u Ateni, gdje su do nogu potukli Grke. Nakon ohrabrujućeg starta, Turci su se opustili i u sljedeće tri utakmice upisali samo dva boda, remiziravši sa Norveškom (2:2) i Maltom (2:2) te izgubivši u Sarajevu od BiH (3:2).

Ove pljuske malo su razbudile Turke pa početkom rujna prošle godine sa 3:0 pobjeđuju Moldaviju, no potom opet neočekivano posrću protiv Moldavije u gostima (1:1) i kući protiv Grčke (0:1), koja im je tako uzvratila za poraz u Ateni.

Kako je do kraja kvalifikacija bilo ostalo samo još dvije utakmice, susret odluke za momčad Fatiha Terima bilo je gostovanje u Oslu kod Norveške u izravnom dvoboju za drugo mjesto. Turska je hrabro izašla na teren i pobijedila sa 2:1 golovima Emrea i Nihata, nakon čega je domaćom pobjedom protiv BiH (1:0), četiri dana kasnije i službeno potvrdila još jedan nastup na Europskom prvenstvu. Norveška je na kraju ostala kratka za jedan jedini bod.

Što se tiče prijateljskih utakmica, Turska je ove godine odigrala njih dvije. Prvo je 6. veljače remizirali sa Švedskom (0:0), da bi onda 26. ožujka po velikoj hladnoću u Minsku remizirala i sa Bjelorusijom (2:2). Dodajmo kako će do početka Europskog prvenstva, Turska još snage odmjeriti sa izabranim vrstama Slovačke, Urugvaja i Finske.

Turci su na Euru prvu utakmicu igrali protiv jakih Portugalaca i očekivano su izgubili s 2:0. Drugu utakmicu igrali su protiv Švicaraca, te su nakon 1:0 domaćina uspjeli preokrenuti i pobijediti s 2:1. Nakon toga imali su istu gol razliku kao i Česi i večerašnja je utakmica trebala otkriti koja će se od navedene dvije reprezentacija plasirati u četvrtfinale. Nakon šokantne završnice Turci tako izlaze na megdan Hrvatskoj.

Vratari: Volkan Demirel (Fenerbahče), Rustu Recber (Bešiktaš), Tolga Zengin (Trabzonspor).

Obrana: Gokhan Gonul (Fenerbahče), Sabri Sarioglu (Galatasaray), Gokhan Zan (Besiktas), Emre Asik (Galatasaray), Servet Cetin (Galatasaray), Hakan Balta (Galatasaray), Ugur Boral (Fenerbahce), Emre Gungor (Galatasaray)

Vezni red: Mehmet Aurelio (Fenerbahče), Mehmet Topal (Galatasaray), Emre Belozoglu (Newcastle), Tumer Metin (Larissa), Hamit Altintop (Bayern Munchen), Ayhan Akman (Galatasaray), Arda Turan (Galatasaray), Tuncay Sanli (Middlesbrough), Kazim Kazim (Fenerbahče), Gokdeniz Karadeniz (Rubin Kazan).

Napad: Nihat Kahveci (Villarreal), Semih Senturk (Fenerbahče), Mevlut Erding (Sochaux), Mevlut Erdinc (Shochaux)

Izbornik: Fatih Terim (od 2005.)
Kapetan: Nihat Kahveci
Najviše nastupa: Rustu Recber (115)
Najviše golova: Hakan Sukur (51)
Fifa renking: 25
Najbolji Fifa renking: 5 ( lipanj, 2004.)
Najlošiji Fifa renking: 67 (listopad, 1993.)

Vedran Buble
Foto:AFP

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.