Foto: Getty Images/Guliver Image
MICHAEL Jordan, Muhammad Ali i Babe Ruth. Sveto trojstvo američkog sporta. Nedodirljivi kraljevi kojemu se klanjala cijela Amerika, a onda i cijeli svijet. Prva dvojica su bila i ostala najveći u svojim sportovima. Babea Rutha, legendu bejzbola, kasnije je nadmašila nekolicina igrača, ali je po mišljenju brojnih stručnjaka tog sporta bio i ostao najveći igrač koji je ikada mahao palicom.
Te 1927. godine veliki Babe Ruth napravio je nešto što se smatralo nemogućim. U 154 utakmica te sezone Ruth je raspalio 60 home-runova u regularnoj sezoni, što je bilo otprilike kao da netko danas u jednoj nogometnoj sezoni zabije 80 golova. Nitko tih godina nije bio ni blizu, “Bambino” se uglavnom natjecao sam sa sobom. Prolazile su godine. Tu i tamo bi netko došao do 53, 55, 56 home-runova, ali Ruthov rekord i dalje je djelovao nestvarno.
Sve do 1961. godine, jedne od najkontroverznijih u povijesti MLB-a. Babe Rutha nije bilo već 13 godina nakon što je preminuo od raka,Yankeesi su imali već 18 naslova prvaka, oprostili su se od Joea Di Maggija i bili su poput reality-showa koji su Njujorčani religiozno pratili. Glamur, interes javnosti i navijača i medijska pažnja koja se posvećivala “Bronx Bombersima” mogla je stati uz bok današnjem Realu i Barceloni, a status zvijezda koje su igrači imali sličan je onome kakav danas uživaju Messi i Ronaldo.
Yankeesi su bili najveći reality-show u New Yorku
“Ma, kakvi. Nitko neće biti ni blizu. Pogledajte u statistiku prijašnjih godina i vidjet ćete da igrači jedva prelaze 50 home-runova”, odgovorio je Roger.
No, kako je godina odmicala, on i Mantle su naprosto rasturali. Na polovici sezone bilo je vrlo izvjesno da će jedan od njih dvojice možda zaista učiniti nezamislivo. No, dok bi danas novinari i navijači ohrabrivali igrače u takvoj utrci, mediji skloni štovanju lika i djela Babea Rutha izmislili su rivalstvo i mržnju između Mantlea i Marisa kako bi ih dekoncentrirali.
Istina je, zapravo, bila potpuno suprotna. Maris je Mantlea, koji je sad već imao ozbiljnih problema s alkoholom, natjerao da se useli u njegov stan kako bi ga kontrolirao i pomogao mu da se spasi ovisnosti i bio mu je veliki prijatelj. Ako je netko morao srušiti Ruthov rekord, svi su željeli da to bude Mickey Mantle, iako su odahnuli kad je pet godina ranije završio sezonu s devet home-runova manje. Mantle je s godinama navukao i bijes navijača na sebe zbog sve šokantnijeg ponašanja. Neki su ga čak i na utakmicama pokušali napasti, no kad su svi shvatili da bi umjesto njega taj dosadni i čudni Hrvat mogao srušiti Babea, priča se okrenula.
Mantle se ozlijedio i sva pažnja bila je usmjerena na Marisa
Kaos je nastao kad se Mantle uskoro ozlijedio i Maris je ostao jedini lovac na Ruthovu besmrtnost. Trebala je to biti fantastična sezona u kojoj će svi svjedočiti povijesnom uspjehu Rogera Marisa i na kraju proslaviti titulu prvaka, no pretvorila se u jednu od ružnijih epizoda u povijesti Yankeesa. Marisa su mrzili. Dobivao je prijetnje smrću poštom i batine na ulici, a čak su ga nazivali i prijetili mu da će mu oteti djecu. Čak su mu i zviždali kad bi pogodio home-run.
Ono što nitko također nije znao jest koliko je to utjecalo na Rogera. Od svakodnevnog stresa počela mu je otpadati kosa, pušio je tri kutije cigareta dnevno, a na koži mu je izbio strašan osip. No, unatoč svim pritiscima, Maris je redao home-run za home-runom. Kad su vidjeli da bi stvarno mogao srušiti Ruthov rekord, u priču se uključio Ford Frick, povjerenik lige koji je bio i veliki Ruthov prijatelj.
“Marisu ćemo priznati rekord jedino ako ga ostvari u 154 utakmice, koliko ih je bilo u sezoni kad je Babe postavio rekord”, izjavio je Frick.
Do te 154. utakmice Maris je imao 59 home-runova i službeno nije mogao skinuti Rutha. Šest utakmica kasnije pogodio je 60. i u zadnjoj utakmici regularne sezone nedostajao mu je samo jedan da napravi ono što se smatralo nemogućim. Budući da je Frick u novinama izjavio da rekord više ne vrijedi, tog 1. listopada 1961. godine na Yankee Stadiumu bilo je tek nešto više od 24.000 gledatelja. No Marisu ni to nije smetalo. U četvrtom inningu “sjela” mu je loptica koju je bacio Tracy Sallard i odletjela na tribine i u povijesti. Roger Maris, kojega su usporavali, prijetili mu i vrijeđali ga srušio je najvećeg. Srušio je Babea Rutha.
Publika, zbog čijeg pritiska se te godine razbolio, u nevjerici je gledala kako loptica leti izvan igrališta i onda shvatila da su prema čovjeku koji ih vodi prema naslovu prvaka bili užasno nepravedni. Stadionom su se prolomili pljesak i ovacije, a skromnog Marisa suigrači su potjerali nazad na travnjak kao bi pozdravio publiku.
“Nije mu bilo lako. Ne možete ni zamisliti što je taj čovjek prolazio i kako su ga tretirali. Zato je taj njegov uspjeh jedan od najvećih u povijesti i neopisivo mi je drago što je srušio Ruthov rekord”, rekao je kasnije Mickey Mantle.
Iako je cijela Amerika vidjela što je Maris učinio, Ford Frick je u knjige zapisao:
“1961. godina, najviše home-runova u regularnoj sezoni: Roger Maris, NY Yankees, 61*”.
Ispod zvjezdice koju je stavio kod broja 61 stajalo je da je Maris to ostvario u 162 utakmice, a ta zvjezdica godinama je bila predmet rasprave u SAD-u. U svim knjigama su Ruth i Maris dijelili rekord. Ruth sa 60, a Maris sa 61* home-runom.
Nakon te povijesne godine Roger je postao junak i od njega se najednom sljedeće sezone očekivalo da nadmaši samog sebe. To skoro da je bio i imperativ. Maris je 1962., u kojoj su
“Doživljavali su me kao čovjeka koji je napravio nešto krivo, koji je prevario rekord. Znate što ja moram pokazati da bih dokazao 61 home-run? Baš ništa. No možda bi za mene bolje bilo da nikad nisam ni srušio taj rekord”, rekao je 1980. Maris uoči All-Star utakmice.
Nije dočekao pravdu
Legendarni Hrvat umro je 14. prosinca 1985. u Teksasu od raka u 51. godini i nije dočekao da Amerikanci “priznaju poraz” i isprave povijesnu nepravdu. Yankeesi su umirovili njegov dres s brojem 9.
“Znam da nije bio sretan zbog te zvjezdice, da ga je to boljelo. Uvijek je govorio da su ga ružno tretirali i da nikada nije dobio priznanje koje zaslužuje”, rekao je nakon očeve smrti njegov sin Roger Maris Jr.
“Zločinac” Ford Frick preminuo je 1978. godine, a njegovu odluku da uz Marisov broj 61 stavi zvjezdicu grčevito je branio njegov unuk. Iako su Marisa bivši suigrači priznavali kao jedinog nositelja rekorda po broju home-runova te godine, tek 1991. “antijunaku” Yankeesa i službeno je dodijeljeno ono što mu je pripadalo 30 godina.