Foto: Hina, Jozo Čabraja/HRS
HRVATSKA rukometna reprezentacija poražena je od Španjolske u polufinalu Eura rezultatom 33:29.
Bio je to peti uzastopni polufinalni poraz hrvatskih rukometaša na velikim natjecanjima, odnosno treći na europskim prvenstvima. Hrvatska je protiv favorizirane Furije krenula bez respekta, agresivno, bolje je otvorila utakmicu, ali taj je početni udar trajao svega 20 minuta.
Sve je u glavama
Hrvatska se neočekivanom pobjedom protiv Poljske vratila u elitni krug reprezentacija. Polufinalni ogled protiv Španjolske bio je svojevrsni test za izabranike Željka Babića koji, nažalost, nisu uspjeli položiti i time su produljili agoniju polufinala što polako predstavlja ogroman problem.
Ružno zvuči, ali hrvatski su rukometaši na glasu kao stručnjaci za poraze u polufinalima. Težak je to kompleks koji ne bi smio opterećivati ovu reprezentaciju u stvaranju, ali to ne znači da bi problem trebalo ignorirati i prepustiti pukoj sreći. Babić, Metličić i Balić na raspolaganju imaju bazen kvalitetnih igrača u koje moraju usaditi pobjednički mentalitet. Hrvatskoj treba lijek pomoću kojeg će premostiti tu psihološku barijeru.
Alilović kao prva greška Babića
Turnir još uvijek nije gotov pa valja pričekati s konačnim ocjenama, ali Mirko Alilović nakon Eura u Poljskoj mora odlučiti kuda ide njegova reprezentativna karijera. Hrvatskoj treba vratar koji će svojim obranama dizati ekipu, biti vođa, oslonac kad kola krenu nizbrdo, a bez imalo zadrške možemo napisati da Alilović na ovom Euru to nije bio. Utakmicu protiv Španjolske završio je na tragičnih 12 posto obrana, što je za prvog hrvatskog vratara daleko ispod dopuštene razine.
S obzirom da Alilović očigledno nije u formi, čudi Babićeva odluka da s njim krene od prve minute protiv Španjolske. Alilović je čak i uspio u uvodu nešto obraniti, ali ubrzo je potonuo, nestao s karte i to baš u vrijeme kada su Španjolci počeli okretati utakmicu u svoju korist. Ako ćemo se voditi onom što bi bilo kad bi bilo, Furiju je mogla zaustaviti samo jedna Alilovićeva obrana, do koje nije došlo. Klupa je na poluvremenu reagirala i ubacila Stevanovića. Bilo je prekasno.
Španjolci su čekali da euforija splasne
Hrvatska je nošena euforijom nakon čuda u Krakowu pregazila Španjolsku u uvodu utakmice. Gusta 5-1 obrana blokirala je najopasnijeg Španjolca Julena Aguinagaldea koji je bespomoćno na crti čekao da ga igrači iz vanjske linije proigraju. Tu vanjsku linije Španjolske ometao je Duvnjak kao istureni u obrani. Osovina hrvatske obrane Gojun - Duvnjak sjajno je funkcionirala. Kad god bi Duvnjak izašao korak naprijed, Gojun bi blokirao španjolskog pivota. Bilo je to markiranje za ocjenu 10. Kopljar i Marić na halfovima tjerali su španjolske topove da se sudaraju u sredini pa je Duvnjak s lakoćom krao lopte, prekidao napade, tjerao protivnika na isforsirani šut.
S druge strane, Hrvatska je u napadu, barem u prvih 20 minuta, bila agresivna, napadala je međuprostor, a križanjima i ulascima na drugog pivota razvlačila protivničku obranu. Da je riječ o boksačkom meču, rekli bismo da je Španjolska čekala Hrvatsku da se ispuše. Poput iskusnog borca Španjolci su čekali da udarna hrvatska postava odradi svoje, a kad je Babić počeo mijenjati oni bi udarili po gasu. Hrvatska je stala točno u 22. minuti utakmice. Tada je nastupio period od pet minuta bez pogotka, koji su Španjolci skupo naplatili.
Crna je to rupa koja je koštala Hrvatsku finala. Španjolci su preokrenuli s 13:10 na 15:13. Uostalom, dovoljno govori podatak da je Hrvatska u periodu od 20. minute do kraja prvog dijela zabila tek tri gola (Kopljar 20', Karačić 22', Kopljar 27').
Crna rupa najveći problem ove Hrvatske
Što su crne rupe i zašto se pojavljuju u igri Hrvatske? Odgovor na ovo pitanje je vrlo jednostavan i definiran je uoči samog prvenstva - štrkljava Hrvatska. Nitko ne može očekivati od Luke Šebetića da na svom prvom velikom turniru u karijeri preokrene utakmicu protiv Španjolske. Neki igrači protiv kojih je igrao u polufinalu osvojili su svoju prvu medalju dok on još nije ni znao što je to rukomet. Hrvatska B postava Slišković, Karačić i Šebetić našla se u takvoj poziciji da je mogla prelomiti utakmicu krajem drugog poluvremena, ali umjesto da Hrvatska izjednači i preuzme vodstvo Šebetić je u dva navrata poklonio loptu protivniku. Njegova nesigurnost vidjela se i u trenucima kada je imao čistu priliku za šut s devet metara, ali ruka je zadrhtala kada je vidio diva Šterbika.
Iskustvo zlata vrijedi
Španjolci su pobijedili Hrvatsku isključivo na iskustvo i mišiće. Sve je to bilo zapakirano u sasvim jednostavnu taktiku koja se provodila kroz ubitačno dugačke napade s ciljem da se otvori prostor u hrvatskoj obrani za Aguinagaldea. Vjerojatno najbolji pivot ovog prvenstva bio je nemilosrdan u realizaciji, a u suradnji s vanjskom linijom razvlačio je hrvatsku obranu koja je zatim pucala po halfovima. Konkretno, Španjolska je 40 minuta radila ono što je Hrvatska radila Španjolskoj prvih 20 minuta.
Medalja je medalja
Hrvatska u nedjelju protiv Norveške igra za brončanu medalju. Riječ je o vrlo važnoj utakmici za ovu generaciju, što zbog kvalifikacija za Olimpijske igre u Riju, a što zbog činjenice da bi to bila prva hrvatska medalja u rukometu od 2013. godine. Bolje vrabac u ruci, nego golub na grani...
HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 29:33