Bio je miljenik nacije. Danas su svi uvjereni da je brutalno ubio svoju ženu

Foto: Profimedia

O.J. SIMPSON, rođen 9. srpnja 1947. godine, preminuo je 10. travnja 2024. godine, a njegova životna priča ostaje među najkontroverznijima u američkoj povijesti, obilježena ne samo njegovim uspjehom u američkom nogometu već i sudskom dramom koja je šokirala svijet. Nakon što je postao NFL legenda, Simpson je bio u središtu medijske pažnje zbog optužbi za ubojstvo svoje bivše supruge Nicole Brown Simpson i njezinog prijatelja Ronalda Goldmana 1994. godine. Iako je u suđenju iz 1995. godine bio oslobođen optužbi, njegov život izvan sporta ostao je obilježen ovom tragedijom, koja je postala simbolom američkog pravnog sustava i medijskog spektakla.

Bivši nogometaš i glumac zatvor je izbjegao nakon što je proglašen nevinim za smrt bivše supruge Nicole Brown Simpson i njezina prijatelja Ronalda Goldmana koje je 1994. u Los Angelesu navodno izbo nožem. Simpson je kasnije odslužio devet godina u zatvoru u Nevadi nakon što je 2008. osuđen po 12 točaka optužnice za oružanu pljačku i otmicu dvojice trgovaca sportskim suvenirima pod prijetnjom oružjem u hotelu u Las Vegasu.

Bio je jedan od najboljih i najpopularnijih sportaša kasnih šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Nakon iznimne karijere u NFL-u za Buffalo Bills i San Francisco 49erse, uvršten je u Kuću slavnih profesionalnog nogometa, ali nikada nije osvojio Super Bowl.

Bio sportski komentator i glumac

Svoju je nogometnu slavu iskoristio i ostvario karijeru sportskog komentatora, oglašivača i holivudskog glumca te je ostvario i ulogu u popularnom serijalu Goli pištolj.

Foto: Profimedia

No sve se promijenilo nakon što su njegova supruga Nicole Brown Simpson i Goldman pronađeni nasmrt izbodeni pred njezinim domom u Los Angelesu 12. lipnja 1994. godine. Uslijedilo je jedno od najozloglašenijih suđenja u Americi 20. stoljeća, koje su pomno pratili mediji. 

Proces je za medije bio poput zlatne koke: imao je bogatog i slavnog optuženika, crnca optuženog za ubojstvo iz ljubomore bivše supruge, bjelkinje, suprugu koju je nakon razvoda ubio čovjek koji ju je tukao, tim skupih i karizmatičnih odvjetnika iz snova i veliki 'gaf' tužitelja.

Gaf s rukavicama

U Simpsonovom pravnom timu bili su poznati odvjetnici koji su često nadmudrili tužiteljstvo. Tužitelji su napravili nezaboravnu pogrešku kada su Simpsonu naredili da isproba par krvavih rukavica pronađenih na mjestu ubojstva, uvjereni da će mu savršeno pristajati i dokazati da je on ubojica.

U vrlo teatralnom prikazu, Simpson se mučio staviti rukavice i pokazao poroti da mu ne odgovaraju. Izgovarajući najpoznatije riječi na suđenju, odvjetnik Johnnie Cochran je u završnim riječima pred porotom pozvao na rukavice uz rimu: "Ako ne pristaju, morate ga osloboditi." Drugi odvjetnik, Alan Dershowitz, kasnije je odluku tužiteljstva da traži od Simpsona da isproba rukavice nazvao "najvećom pravnom pogreškom 20. stoljeća".

Simpson, koji se na početku sudskog procesa izjasnio "apsolutno 100 posto nevinim", na kraju je mahnuo porotnicima i kazao im "hvala" nakon što ga je 3. listopada 1995. pretežno crna porota, koju su činili deset žena i dvojica muškaraca, oslobodila krivnje. Danas je većina uvjerena kako je Simpson zapravo bio kriv.

Navodno je i tadašnji predsjednik Bill Clinton, dok je bio u Bijeloj kući, izašao iz Ovalnog ureda da bi pogledao presudu na TV-u svoje tajnice. Brojni su Afroamerikanci slavili oslobađajuću presudu, smatrajući Simpsona žrtvom netrpeljive bjelačke policije. Mnogi bijeli Amerikanci bili su zgroženi presudom i njegovim oslobađanjem.

Osuđen za otmicu i oružanu pljačku

No 3. listopada 2008., točno 13 godina nakon oslobađajuće presude u sudskome procesu za ubojstvo, porota u Las Vegasu osudila ga je po točkama optužnice koje su se odnosile na otmicu i oružanu pljačku. Radilo se o incidentu iz 2007. koji se dogodio u casinu hotela u kojemu su Simpson i petorica muškaraca, od kojih najmanje dvojica naoružana, ukrali sportske suvenire od dvojice dilera, vrijedne tisuće dolara.

Simpson je rekao da je samo pokušavao vratiti svoju imovinu, no porota ga je osudila na kaznu od 33 godine zatvora. Godine 2017. pušten je na uvjetnu slobodu. Preselio je u zatvoreno naselje u Las Vegasu. Godine 2021. dobio je prijevremeni uvjetni otpust zbog dobrog ponašanja. Tada je imao 74 godine.

Njegova životna saga ispričana je u Oscarom nagrađenom dokumentarcu iz 2016. O.J.: Made in America , a dobila je i razne TV dramatizacije.

Je li Simpson ikad priznao krivnju?

Godine 2006. Simpson je surađivao na knjizi pod naslovom If I Did It (Kad bih to učinio), u kojoj je iznio hipotetski prikaz kako bi počinio ubojstva. Iako knjiga nije izravno priznanje, mnogi su je smatrali implicitnim priznanjem. ​

U intervjuu iz 2006., koji je emitiran 2018. godine pod nazivom O.J. Simpson: The Lost Confession?, Simpson je, govoreći hipotetski opisao detalje zločina koristeći izraze u prvom licu, što su mnogi protumačili kao prikriveno priznanje. ​

Nakon njegove smrti u travnju 2024., bivši tjelohranitelj Iroc Avelli tvrdio je da posjeduje snimku na kojoj Simpson priznaje ubojstva. Međutim, policija je nakon pretrage pronašla samo Avellijeve vlastite monologe, bez dokaza o takvom priznanju. ​ Unatoč ovim navodima i spekulacijama, Simpson nikada nije javno ni službeno priznao krivnju za ubojstva Nicole Brown Simpson i Rona Goldmana.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.