Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
MNOGI potrošači sumnjaju u točnost trgovačkih vaga, osobito jer ponekad različite vage u istoj trgovini pokažu različite vrijednosti za isti proizvod. Državni zavod za mjeriteljstvo (DZM) odlučio je zbunjenosti stati na kraj i pojasniti zašto se to događa.
Kako prenosi stranica Halo, inspektore, nekoliko je razloga za različite iznose na vagi: vaganje s plastičnom pokrivkom ili bez nje, vage koje potencijalno ne zadovoljavaju propisane značajke ili dodatni teret na vagama.
Prema dosadašnjem iskustvu mjeriteljske inspekcije, navodi se, micanje plastičnih pokrivki s vage najveći je razlog različitih brojki. Vage su podešene tako da mjerenje s plastičnom pokrivkom započinje od nule. Ako je se ukloni, vaga pokazuje netočnu, nižu težinu jer kreće od negativne vrijednosti, pojašnjava se.
"Korijen problema se nalazi na plastičnoj pokrivci vage koja je 'utarirana' u mjeriteljske postavke vage te, bez obzira na pokrivku koja se nalazi na vagi (koja je dio prijemnika tereta vage), početak vaganja s pokrivkom mora početi od nule", objašnjava DZM.
"Potrošači, misleći da se radi o prevari, skidaju pokrivku i idu na proces vaganja ne vodeći računa da tada vaga pokazuje negativan iznos mase (vaganje ne počinje od nule, nego od negativnog iznosa za 'taru' pokrivke), što u konačnici rezultira različitim rezultatima vaganja", dodaju iz DZM-a.
Kako bi se izbjegle zabune, kažu, najvažnije je da se kupac prije vaganja - s pokrivkom ili bez nje - uvjeri da je vaga na nuli.
EVO ZAŠTO MOŽE BITI RAZLIČITA TEŽINA ISTOG PROIZVODA Svako malo nam se obraćaju potrošači s pitanjem u svezi RAZLIČITIH...
Objavljuje Halo, inspektore u Utorak, 6. svibnja 2025.
Međutim, ovo objašnjenje nije sve uvjerilo, a neki su ga odlučili provjeriti u praksi. "Ako je vaga tarirana s pokrivkom (plastikom), tada bi nakon skidanja te plastike vaga trebala pokazati negativni iznos prije nego se na nju stavi proizvod. Niti u jednoj trgovini mi se to nije dogodilo", napisala je jedna osoba u komentarima.
"Osim toga, svaka trgovina ima i ugrađenu vagu na blagajni, koja bi trebala korigirati eventualnu razliku u masi i cijeni, no ni to se nije dogodilo. Dakle, da se zaključiti da trgovci namjerno i svjesno potkradaju kupce na jako podli način. Primjerice, samo na jednoj kili i pol jabuka razlika u cijeni sa i bez te plastike mi je bila oko 20-30 centi", dodala je.
Druga mogućnost različitih kilaža je, navodi DZM, da se na prijemniku tereta nalazi skriveni dodatni teret koji se uračunava u masu proizvoda, pa time dolazi do odstupanja u masi vaganog proizvoda. Treća je mogućnost da vage ne zadovoljavaju propisane mjeriteljske značajke. Ovakva manevriranja vagama smatraju se prevarom, upozoravaju iz Državnog zavoda za mjeriteljstvo.