Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
LUKSUZNI brend Loro Piana, koji je dio modnog carstva LVMH-a, u ponedjeljak je postao peti luksuzni brend u Italiji koji je stavljen pod sudski nadzor zbog kršenja prava radnika u lancu opskrbe, nakon istrage koja je narušila ugled talijanske modne industrije.
Prema sudskoj odluci od 26 stranica, u koju je uvid imao Reuters, Loro Piana Spa bit će pod nadzorom suda tijekom godinu dana, u sklopu istrage koja je započela 2023. Nadzor može završiti i ranije ako tvrtka uskladi svoje poslovanje sa zakonskim zahtjevima.
Loro Piana je u izjavi okrivio dobavljača za outsourcing bez znanja brenda, čime je prekršio ugovorne i zakonske obveze. Tvrtka navodi da je odmah nakon saznanja, u svibnju, prekinula suradnju s tim dobavljačem.
Slučaj je pokrenut nakon što je policija u svibnju uhitila vlasnika kineske radionice i zatvorila njegov pogon u predgrađu Milana. Jedan radnik prijavio je svog poslodavca za fizički napad, pri čemu su ozljede zahtijevale 45 dana liječenja, nakon što je tražio isplatu 10.000 eura neisplaćenih plaća.
Policija je utvrdila da je radionica proizvodila kašmirske jakne s oznakom Loro Piana, a 10 kineskih radnika, među kojima je bilo pet ilegalnih imigranata, radilo je do 90 sati tjedno, sedam dana u tjednu, za 4 eura po satu, i spavalo u prostorijama ilegalno preuređenim za stanovanje unutar tvornice.
Prije Loro Piane, pod sudski nadzor stavljeni su i Valentino, Dior (također LVMH), Armani i Alviero Martini, zbog sličnih optužbi o iskorištavanju radne snage.
Sud u Milanu utvrdio je da je Loro Piana koristio dvije fiktivne tvrtke bez stvarnih proizvodnih kapaciteta, koje su zatim naručivale izradu u kineskim radionicama u Italiji. Vlasnici tih tvrtki sada su pod istragom zbog iskorištavanja radnika i zapošljavanja neprijavljenih osoba. Loro Piana Spa trenutačno nije predmet kaznene istrage.
Tvrtka je izjavila da "neprestano preispituje i dodatno pojačava svoje kontrole i nadzorne aktivnosti" kako bi osigurala poštivanje svojih standarda kvalitete i etike u cijelom lancu opskrbe.
LVMH, najveća svjetska luksuzna grupacija, preuzela je 80% Loro Piane 2013., dok je 20% ostalo u vlasništvu osnivačke obitelji. U lipnju ove godine, tvrtka je za novog izvršnog direktora imenovala Frédérica Arnaulta, sina predsjednika i izvršnog direktora LVMH-a Bernarda Arnaulta.
Sud u Milanu, kao i u prijašnjim slučajevima, zaključio je da je Loro Piana nedovoljno nadzirao svoje dobavljače u potrazi za većim profitom.
Tužitelji tvrde da je kršenje pravila u modnoj industriji Italije "općeprihvaćena i ustaljena proizvodna praksa".
Prema presudi, outsourcing cjelokupne proizvodnje uglavnom služi smanjenju troškova rada, a time i smanjenju kaznene i administrativne odgovornosti tvrtki u vezi s pravima i sigurnošću radnika. Sve to u cilju maksimalnog profita uz minimalne troškove.
Policija je pregledala dvije posredničke tvrtke i tri kineske radionice na području Milana i identificirala 21 radnika, od kojih je 10 bilo neprijavljeno, uključujući sedam ilegalnih imigranata.
Prema presudi, vlasnica jedne posredničke tvrtke izjavila je da posljednjih godina proizvodi oko 6000-7000 jakni godišnje za Loro Pianu, uz cijenu od 118 eura po jakni za narudžbe veće od 100 komada, odnosno 128 eura za manje narudžbe.
Loro Piana je u izjavi naglasio da ti iznosi "ne odražavaju stvarne cifre koje su isplaćene dobavljaču" i da ne uključuju puni trošak materijala i tkanina.
Na službenim stranicama brenda Loro Piana, cijene muških kašmirskih jakni kreću se od preko 3.000 eura pa sve do više od 5.000 eura.
Brend je inače vrlo popularan među slavnim osobama, a nosile su ga Rosie Huntington-Whiteley, Angelina Jolie, Meghan Markle, a od domaćih ga je nosila Severina.