IAKO bi svaki vlasnik psa volio znati što se točno događa u glavi njegova ljubimca, psi nam nažalost ne mogu reći što ih muči ili što ih čini sretnima. No, veterinari vjeruju da određene navike i obrasci ponašanja mogu otkriti je li pas zadovoljan svojim okruženjem. U nastavku donosimo šest znakova koji ukazuju na to da se pas osjeća sretno i ispunjeno.
Sreća počinje s osnovnim stvarima. Ako pas ima pristup hrani, vodi, sigurnom zaklonu, veterinarskoj skrbi i prostoru gdje se može osjećati opušteno, to je temelj zadovoljstva.
"Kad pomislim na sretnog psa, mislim na psa kojemu su sve potrebe zadovoljene", kaže dr. Kate Anderson, veterinarska bihevioristica sa Sveučilišta Cornell, za HuffPost.
Poziva se na tzv. pet minimalnih prava životinja koja uključuju: pravo na hranu i vodu, pravo na udoban smještaj, pravo na život bez boli, ozljeda i bolesti, pravo na izražavanje prirodnog ponašanja i pravo na život bez straha i opasnosti. Samo kad su ovi temelji ispunjeni, pas može pokazivati znakove prave sreće.
Sretan pas nema napetost u tijelu. Uši mu nisu povučene unatrag, u očima se ne vide bjeloočnice, a rep je u prirodnom položaju za njegovu pasminu.
"Sretni psi imaju vrlo opušten govor tijela", objašnjava dr. Anderson. Dr. Kristi Flynn sa Sveučilišta u Minnesoti dodaje: "Ako pas leži na boku u dvorištu i potpuno je opušten, to je znak da je zadovoljan."
Ravnomjerno raspoređena težina na sve četiri noge i mirni pokreti također ukazuju na osjećaj sigurnosti i ugode.
Psi, baš kao i ljudi, koriste izraze lica za izražavanje osjećaja. Odsutnost naboranog čela, opuštene oči i usne znak su da se pas osjeća dobro. Ako vaš pas izgleda kao da odmara, bez ikakvih napetosti na licu, vjerojatno se osjeća sretno.
Psi, baš kao i mala djeca, vole rutinu. Iako uživaju u ponekom novitetu, stalne promjene ih mogu uznemiriti.
"Najteža vremena za pse su ona kad se mijenja rutina njihovih vlasnika - blagdani, putovanja ili povratak na posao", objašnjava Anderson.
Zato je važno osigurati svakodnevni ritam. Čak i ako se uvjeti promijene, potrebno je uspostaviti novu rutinu u koju će se pas moći uklopiti.
Sreća kod pasa ne dolazi samo kroz šetnje, važne su i mentalne aktivnosti. Trening, igre, interaktivne igračke ili učenje novih trikova odlični su izvori zadovoljstva.
Dr. Flynn naglašava kako je važno koristiti humane metode treninga: "Takav pristup smanjuje stres i pojačava vezu između psa i vlasnika." Isto tako, trening je potrebno nastaviti čak i kada pas savlada osnovne naredbe.
Psi ne mogu reći "ne" ili izraziti nelagodu riječima, ali njihovi vlasnici mogu to učiniti za njih. Dr. Flynn naglašava koliko je važno zauzeti se za svog psa.
"Važno je prepoznati ako pas ne želi kontakt s nepoznatim ljudima ili ako mu je neugodno među gostima", kaže. Ponekad je dovoljno ljubazno zamoliti ljude da ne maze vašeg psa ili mu dopustiti da se povuče u mirni kutak.
"Ljudi imaju dobre namjere, ali mislim da je važno psima dati prostora i jednostavno poštivati njihove granice", dodaje.
Sretan pas nije nužno onaj koji stalno maše repom ili skače od veselja. Prava sreća očituje se u miru, rutini, zadovoljenim osnovnim potrebama i osjećaju sigurnosti. Vlasnici trebaju promatrati, razumjeti i poštivati potrebe svog psa, jer kada se pas osjeća sigurno, voljeno i mentalno ispunjeno, onda je zaista sretan.