Nepozvani gost u Zagrebu: Invazivna vrsta ugrožava autohtonu barsku kornjaču

Foto: Unsplash

STRUČNJACI Javne ustanove Priroda Grada Zagreba nedavno su u parku Maksimir snimili zanimljiv, ali i vrlo zabrinjavajući prizor. Naime, stručnjaci su uspjeli uhvatiti trenutak u kojem je crvenouha kornjača (Trachemys scripta), poznata invazivna strana vrsta, polagala jaja na maksimirskom tlu. Ovaj događaj, koji se na prvi pogled može učiniti fascinantnim, zapravo otkriva ozbiljan ekološki problem s kojim se suočava naša lokalna priroda.

Prijetnja iz dalekih krajeva

Crvenouha kornjača potječe iz Sjeverne Amerike, ali budući da je popularna kao kućni ljubimac, ova vrsta našla je put i do Europe. Problem nastaje kada neodgovorni vlasnici odluče pustiti ove kornjače u prirodu, smatrajući da čine dobro djelo. Umjesto toga, oslobađanjem kućnih ljubimaca u prirodna staništa izazivaju niz negativnih posljedica.

Crvenouha kornjača izuzetno je prilagodljiva i otporna, što joj omogućuje brzo širenje i uspješno preživljavanje izvan svog izvornog staništa. No, taj njezin uspjeh znači veliku prijetnju za autohtone vrste, ponajprije našu barsku kornjaču (Emys orbicularis), koja se već suočava s brojnim izazovima poput gubitka staništa i smanjenja dostupnih resursa.

Pojava agresivne, strane vrste dodatno otežava njezin opstanak jer dolazi do izravne konkurencije za hranu, prostor i mjesta za polaganje jaja.

Fascinantno, ali i zabrinjavajuće! 🐢 Uspjeli smo snimiti kako crvenouha kornjača (Trachemys scripta), invazivna strana vrsta, polaže jaja u parku Maksimir! I same nas je iznenadilo da smo se u pravom trenutku našli na pravom mjestu! No ova scena skriva nešto mnogo ozbiljnije! Crvenouha kornjača nije vrsta koja prirodno obitava na našem području. Svojom nazočnošću ugrožava našu autohtonu barsku kornjaču (Emys orbicularis), vrstu koja je ionako pod pritiskom – gubi prostor, hranu i priliku za opstanak. Prirodno stanište crvenouhe kornjače je u Sjevernoj Americi. U Hrvatskoj je neželjena u prirodi, a često i neželjeni kućni ljubimac. No nije kriva ona! Ljudi su je pustili u prirodu, a ona je samo jedna dobro prilagodljiva životinjska vrsta. Kako bi se smanjio njezin štetan utjecaj na prirodu u Hrvatskoj, u suradnji sa Zoološkim vrtom Grada Zagreba Prvo je maksimirsko jezero uređeno za prihvat crvenouhih kornjača. Započeli smo i s provedbom projekta Nepozvani gosti u prirodi, financiranog sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Cilj projekta je uklanjanje ove invazivne strane vrste iz ostalih maksimirskih jezera te s područja Značajnog krajobraza Savica. Svaka napuštena životinja u prirodi može predstavljati problem. Priroda nije odlagalište kako našeg otpada, tako ni neželjenih kućnih ljubimaca! Zato… Ne puštajte kućne ljubimce u prirodu! Autor snimke: Vladimir Strasser #prirodagradazagreba #parkmaksimir #crvenouhakornjača

Posted by Priroda Grada Zagreba on Friday, June 27, 2025

Mjere za očuvanje prirode

Kako bi se spriječilo daljnje širenje i negativan utjecaj crvenouhe kornjače, Priroda Grada Zagreba u suradnji sa Zoološkim vrtom Grada Zagreba provodi različite mjere.

Prvo maksimirsko jezero uređeno je kao prihvatilište za ove kornjače, a pokrenut je i projekt pod nazivom Nepozvani gosti u prirodi. Projekt financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a njegov glavni cilj je uklanjanje crvenouhih kornjača iz ostalih maksimirskih jezera te s područja Značajnog krajobraza Savica.

Ove aktivnosti ključne su za očuvanje bioraznolikosti i stabilnosti lokalnih ekosustava. Ako se invazivne vrste ne kontroliraju, mogu izazvati dugoročne i nepopravljive štete, uključujući nestanak pojedinih autohtonih vrsta, narušavanje prehrambenih lanaca i promjene u strukturi staništa.

Odgovornost ljudi

Važno je naglasiti da crvenouha kornjača sama po sebi nije krivac za situaciju u kojoj se nalazi. Ona se ponaša prema svojim prirodnim nagonima – prilagođava se, razmnožava i traži hranu. Pravi problem leži u ljudima koji iz neznanja ili nemara puštaju životinje u okoliš, nesvjesni koliko time mogu narušiti prirodnu ravnotežu.

"Svaka napuštena životinja u prirodi može predstavljati problem. Priroda nije odlagalište kako našeg otpada, tako ni neželjenih kućnih ljubimaca! Zato... ne puštajte kućne ljubimce u prirodu", poručuju iz Prirode Grada Zagreba.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.