Znanstveni eksperiment otkrio: Papige uživaju u videopozivima s drugim pticama

Screenshot: YouTube

Nova znanstvena studija pokazala je koliko su papige zapravo društvena bića - toliko da su, nakon što su to naučile, počele redovito zvati svoje ptičje prijatelje na videopoziv, razgovarati s njima, pa čak i pokazivati znakove bliskosti i uzbuđenja.

Društvene ptice u digitalnom svijetu

Znanstvenici su došli na ideju da testiraju mogu li papige komunicirati preko ekrana jer su svjesni da papige koje žive same mogu osjećati usamljenost. U prirodi ove inteligentne ptice žive u jatima i neprestano su u kontaktu s drugim pripadnicima svoje vrste.

Kroz istraživanje provedeno u suradnji više sveučilišta, uključujući Northeastern University, testirana je hipoteza da bi im digitalno povezivanje s drugim pticama moglo nadomjestiti manjak svakodnevne interakcije. Rezultati su iznenadili i same znanstvenike.

Kako su papige naučile zvati na videopozive?

Papige i njihovi vlasnici sudjelovali su u posebnom programu pod nazivom Parrot Kindergarten. Trening je započeo tako što su ptice učile dodirivati zvonce, zatim i ekrane s fotografijama drugih papiga. Kada bi dotaknule sliku određene ptice, automatski bi se pokrenuo videopoziv.

Vlasnici su koristili imena papiga kako bi svojim ljubimcima pomogli prepoznati "prijatelje" s druge strane ekrana. U početnoj fazi papige su tijekom dva tjedna ostvarile čak 212 poziva, a u kasnijoj, dvomjesečnoj fazi, još 147 poziva - i to samoinicijativno, birajući koga žele kontaktirati.

Papige su se ponašale kao da su u stvarnom društvu - pjevale su, "razgovarale", čistile perje (znak opuštenosti), a neke su pokušavale pratiti drugu pticu po ekranu. Znanstvenici su primijetili da papige brzo prepoznaju s kim pričaju i da češće zovu ptice koje su i njih ranije zvale. Pokazalo se i da oponašaju druge ptice, što je još jedan dokaz njihove društvene i emocionalne inteligencije.

Povezanost donosi sreću - čak i preko ekrana

Iako su neki papagaji tijekom studije odustali, većina ih je s oduševljenjem prihvatila novu mogućnost komunikacije. Jedna od vlasnica opisala je kako je njezina papiga živnula čim je počela razgovarati s drugim pticama pomoću videa.

Znanstvenici napominju da je ključ uspjeha u pažljivom pristupu - potrebna je odgovorna briga, strpljenje i etički odnos prema životinji kako bi se ovakva interakcija pozitivno razvijala.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.