Danas je Svjetski dan ježeva, najomiljenijih malih sisavaca

Foto: Pixabay

Ježevi su jedni od najomiljenijih malih sisavaca u prirodi. Simpatični su, korisni za ekosustav i često ih viđamo u dvorištima i parkovima. Svjetski dan ježeva, koji se obilježava 2. veljače, prilika je da ih bolje upoznamo i podsjetimo se kako ih možemo zaštititi. U svijetu postoji čak 17 vrsta ježeva, a rasprostranjeni su u Europi, Aziji i Africi. 

Koliko dugo žive ježevi?

Životni vijek ježeva ovisi o vrsti i uvjetima u kojima žive. Ježevi u prirodi prosječno žive 3 do 5 godina, ali neki mogu doživjeti i 7 godina ako izbjegnu predatore i opasnosti poput prometa i pesticida. Ježevi koje ljudi drže kao kućne ljubimce ili se nalaze pod brigom stručnjaka mogu živjeti do 10 godina, budući da su zaštićeni od prirodnih prijetnji. Najveće opasnosti za njihov životni vijek su automobili, pesticidi, gubitak staništa i bolesti.

Čime se hrane ježevi?

Iako ih često zamišljamo kako jedu jabuke (zahvaljujući bajkama i crtićima), ježevi su svejedi, ali najviše vole jesti kukce i sitne životinje. Njihova prehrana uključuje kukce i puževe, gliste i crve, sitne kralježnjake, voće i gljive, jaja i lešine.

Iako su prilagodljivi, mlijeko i kruh izuzetno su štetni za njih, jer ih ne mogu probaviti i mogu izazvati ozbiljne probavne probleme. Ako želite pomoći ježu, ponudite mu vodu i malo kuhane piletine, mačje hrane ili neslane sjemenke.

Zanimljivosti o ježevima

  • Noćne su životinje: Ježevi su najaktivniji noću, kada love kukce, puževe i druge sitne životinje.
  • Pravi su saveznici vrtlara: Njihova prehrana uključuje štetne kukce i puževe, pa su prirodni „čuvari“ vrtova.
  • Spavaju zimski san: Tijekom hladnijih mjeseci ježevi ulaze u hibernaciju i bude se tek u proljeće.
  • Bebe ježići: Ženka na svijet donosi 3 do 7 mladunaca koji se rađaju slijepi i bez bodlji, ali ih brzo razvijaju.

Što učiniti ako pronađete ježa?

  • Ne dirajte ga ako izgleda zdravo. Ježevi su divlje životinje i najbolje ih je ostaviti na miru.
  • Ako je ozlijeđen ili slab, možete ga privremeno smjestiti u kartonsku kutiju s toplim pokrivačem i kontaktirati udruge za zaštitu životinja ili veterinara.
  • Ne hranite ih mlijekom! Iako mnogi misle da vole mlijeko, ono im može naškoditi. Ako želite pomoći, ponudite im vodu, kuhano meso, mačju hranu ili sitno nasjeckano voće.

Iako ih još uvijek ima dovoljno u prirodi, ježevi su sve ugroženiji zbog gubitka staništa, prometa i pesticida u vrtovima. Ako želite pomoći, možete ostaviti male prolaze u ogradama, smanjiti upotrebu pesticida i pripaziti dok vozite, jer ježevi često stradavaju na cestama.

Svjetski dan ježeva podsjetnik je da i najmanje životinje imaju veliku ulogu u prirodi. Ako ih primijetite u svom dvorištu, možete biti sigurni – imate pravog, malog saveznika u održavanju prirodne ravnoteže!

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.