Foto: Lidija Stanišić
U ZAGREBU su na svijet došli maleni - kameleoni. O njima se zajedno brinu i uzgajaju ih mlada liječnica Lidija Stanišić i vlasnik trgovine opremom za egzotične ljubimce Teraristika Matija Mesic.
Potrebni odgovarajuća temperatura i vlaga, a jaja se ne smiju pomicati
Plašljivi gušteri koji ne vole uznemiravanje
"Kad se jednom izlegu, mali kameleoni su sasvim sposobni za samostalno preživljavanje. Mogu se bez problema penjati, loviti plijen iznenađujuće dugim jezicima i iznimnom preciznošću te mijenjati boje za bolju kamuflažu. S obzirom na doista malu veličinu, oko četiri-pet centimetara od glave do vrška repa, plijen koji love mora isto biti vrlo malen pa se u početku hrane vinskim mušicama i vrlo sitnim cvrčcima te lagano napreduju prema sve većem plijenu. Važno im je osigurati dobre uvjete, treba paziti na temperaturu i vlagu u terariju, ne smije biti ni previsoka ni preniska te im osigurati izvor UVB svjetlosti da mogu upijati kalcij iz hrane za dobar razvoj kostiju. Oni bi u roku od godine dana trebali narasti do skoro pune veličine, s tim da mogu još malo rasti u sljedećih par godina.
Mali kameleoni su, uostalom, kao i veliki kameleoni, jako plašljivi, i nije preporučljivo previše ih uznemiravati. Oni će se s vremenom naviknuti na prisutnost ljudi, ali kao i drugi ljubimci, vrlo su individualni u tome koliko će im biti ugodno. Neki će brzo prihvatiti kontakt, pogotovo ako ga povežu s hranom, a neki će uvijek pokazivati uznemirenost pri kontaktu s ljudima", objasnila nam je Lidija Stanišić.