Ovo je najveća kompanija u industriji videoigara... Za koju vjerojatno niste čuli

Screenshot: YouTube

DA MORATE nabrojati neke od najvećih kompanija u svijetu videoigara, oni koji industriju prate samo marginalno, teško bi uopće došli do kompanije Tencent. 

Međutim, radi se o najvećoj gamerskoj kompaniji na svijetu i premda je iz naše, uglavnom anglocentrične perspektive, Tencent daleko od imena koje je poznato svima, činjenica je da se u proteklih nekoliko mjeseci, otkako su u medije dospjele vijesti o velikim kupovinama Microsofta i Sonyja, ime ove kineske kompanije sve češće spominje. Ako zbog ničeg drugog, onda kao primjer rastućeg utjecaja Kine na tehnološku i zabavnu industriju. 

Stanje u Kini je, naravno, potpuno drugačije i Tencent susrećete na svakom koraku. Stoje iza najpopularnije aplikacije za dopisivanje WeChat s preko milijardu i 200 milijuna aktivnih korisnika, tu je QQ.com, jedan od najvećih portala i četvrta najposjećenija stranica na svijetu, a valja spomenuti i Tencent Music pod kojim je većina kineskih glazbenih servisa s preko 840 milijuna korisnika. 

Tihi uspon prema vrhu

No, ono što je u ovom slučaju bitno jest da se radi o najvećoj svjetskoj kompaniji u industriji videoigara. Ekipa s Polygona odlučila se pobliže pozabaviti kompanijom koja iz dana u dan postaje svi vidljivija izvan granica domovine i provjeriti kako rade i što je sve u njihovom vlasništvu. 

Kupnju međunarodnih kompanija započeli su 2011. kada su kupili Riot Games. Od tada, kao jedan od najvećih svjetskih tehnoloških konglomerata, nastavljaju kupovati sve što im je interesantno, a jedna od ideja je i stvoriti metaverzum koji će postati i platforma za mnoge njihove naslove. Još prošle godine izvršni direktor Pony Ma Huateng pričao je o viziji kompanije i želji da stvore vlastitu verziju metaverzuma koja bi bila mješavina videoigara i verzija društvenomrežnog iskustva pomoću proširene i virtualne stvarnosti. 

Temelje za novi projekt već su počeli postavljati, a prvi koraci su pokretanje novog studija kodnog naziva F1, na kojem radi ekipa iz Kine, Kanade, SAD-a i Singapura, i to je prvi tim koji radi pod imenom Future. 

Dakako, Tencent nije usamljen. Mnogi tehnološki giganti grade vlastite virtualne servise. NetEase, Epic Games i Meta samo su neki koji rade na tome. No, ono po čemu se Tencent razlikuje je veličina kompanije i sveprisutnost jer tu su investicije koje uključuju društvene mreže, videoigre, televiziju, kino filmove, glazbu, e-trgovinu, medicinsku tehnologiju i stripove. 

Očekivano širenje na globalno tržište (koje im nije naklonjeno)

Sa zaradom od 6,7 milijardi dolara, Tencent je 2020. bila najuspješnija gamerska kompanija na svijetu. Online igre čine čak 32% njihove ukupne zarade, a među najunosnijim naslovima su Peacekeeper Elite (kineska verzija PUBG Mobilea) i Honor of Kings koja je top MOBA naslov u Kini. Tu je, naravno, i League of Legends koja je glavni PC naslov u Kini, a tvorci igre, Riot Games, u potpunom su vlasništvu Tencenta od 2015. Kupovina studija nije stala, a istraživačka tvrtka Niko Partners procjenjuje da je Tencent u prvoj polovici 2021. sklopio novi posao vezan za videoigre svaka dva i pol dana. 

I ovo širenje na globalno tržište je očekivano iz više razloga, a jedan od najvećih svakako je kineska regulacija lokalne industrije videoigara (osim toga i filmova, popularne zabave i tehnološke industrije). Naravno, mnogi na to ne gledaju blagonaklono i dio komentara svakako je potaknut antikineskom retorikom. Štoviše, izvršni direktor Epic Gamesa Tim Sweeney na Twitteru se morao osvrnuti na Tencent koji je najveći investitor Epic Gamesa i glasine da je Epic Games Store prikriveni spyware čiji je cilj ukrasti osobne podatke. 

Osim toga, situacija nije puno bolja ni u Kini, gdje je kompanija na udaru kritika zbog optužbi za seksualno uznemiravanje na radnom mjestu koje kolaju još od 2017. Baš kao i videosnimke koje potvrđuju optužbe. Tencent je objavio i službenu ispriku za incidente. 

Uz to, tu su i optužbe za plagiranje jer mnogi njihovi proizvodi i usluge su jako slični onima konkurencije. Jack Ma Yun, suosnivač Alibabe, javno je rekao da je najveći problem Tencenta inovacija i da su svi njihovi proizvodi kopije. U obzir treba uzeti i činjenicu da je njihova tehnološka scena izuzetno popustljiva po pitanju imitacija, ali čak i s tim na umu, Tencentove kopije su ponekad neoprostivo očite i česte. 

Iskeširaju i ostave na miru

S druge strane, njihova preuzimanja kompanija su ponekad gotovo neprimjetna jer biraju "tihi pristup" tako da preuzete kompanije nastavljaju nepromijenjeno funkcionirati i biti upravo ono zbog čega su i privukli pažnju Tencenta. 

Sve investicije završavaju pod štitom Tencent Gamesa koji sačinjava pet internih grupa: TiMi Studio Group, NeXT Studios, Aurora Studio Group, Morefun Studio i Lightspeed & Quantum Studio Group. Nedavno su pokrenuli i novi izdavački odjel pod nazivom Level Infinite koji izdaje i njihove i strane igre kao što su Dune: Spice Wars, Vampire: The Masquerade - Bloodhunt, Warhammer 40.000: Darktide i Don’t Starve: Newhome.

TiMi Studio Group

Stoje iza hitova kao što su Pokemon Unite i Call of Duty: Mobile. Prije toga su aktivno radili na MOBA naslovima (Multiplayer Online Battle Arena igre), ali navukli su na sebe bijes lokalnih medija koji su ih na njihovu igru Honor of Kings svalili najveći dio krivnje za porast ovisnosti o igrama među mladima. Igra je imala preko 100 milijuna aktivnih igrača dnevno, a ušli su i na teren esporta te pokrenuli King Pro League, ligu fokusiranu na Honor of Kings. 

Njihov fokus u novije se vrijeme prebacio na AAA naslove pa su otvorili studije u Los Angelesu, Seattleu i Montrealu. Još uvijek čekamo naslove na kojima rade. 

Next Studios

Postoje od 2017., a usredotočeni su na indie naslove (Unheard, Biped) i odnedavno na igre srednjeg budžeta s nadolazećom SYNCED: Off-Planet kao glavnim naslovom. 

Osim toga, pokušavaju se okušati u stvaranju tehnologije za motion capturing i fotogrametriju kako bi pomogli u stvaranju igara koje će imati realističniju grafiku i animaciju. Tu valja spomenuti dva bitna projekta. 

Siren je usmjeren na renderiranje lica kako bi stvorili što realističnije detalje na licima likova, a Matt AI je usredotočen na stvaranje autentičnih digitalnih ljudi u stvarnom vremenu, ali uz pomoć umjetne inteligencije, a ne motion capturea. 

Lightspeed & Quantum Studio

Postoje od 2008. i iza sebe imaju rad na brojnim naslovima. Trenutno rade s Respawnom na mobilnoj verziji igre Apex Legends koja bi se trebala pojaviti i na kineskom i na svjetskom tržištu. 

No, plan je proširiti katalog, a LightSpeed LA predvođen je Steveom Martinom, producentom koji je prije radio za Rockstar te ekipom koju čine bivši zaposlenici studija kao što su Respawn Entertainment, 2K Games, Insomniac i Rockstar. Još uvijek nije poznato na čemu rade, ali plan je open world naslov za PS5 i Xbox SX. Osim toga, dio ekipe je i novi studio Uncapped Games koji čine veterani Blizzarda koji rade na novom RTS naslovu. 

Aurora Studio

Auroru u Kini povezuju s naslovima Moonlight Blade i Legend of Xuan Yuan, MMO naslovima utemeljenim na xianxia literaturi, koja objedinjuje kineske borilačke vještine i kinesku mitologiju. 

Ono čime su privukli strane igrače je Ring of Elysium, besplatna battle royale igra koja je oduševila dio fanova Fortnitea i PUBG-a. 

Morefun Studio Group

Nisu se još proširili na globalno tržište, ali uglavnom su fokusirani na igre za mobilne uređaje koje su popularne na kineskom tržištu. Zasad. 

U svakom slučaju, Tencent ima brojne planove, ali zasad je fokus na tome da prošire vlastiti katalog i postanu međunarodna sila. 

I nisu jedina kineska kompanija s tim planom. Tu su još i NetEase i Billibilli koji imaju istu listu ciljeva. No Tencent je u proteklih nekoliko godina napravio goleme pomake i očito je da ima neutaživ apetit i ambicije. Nema sumnje da će u nadolazećem periodu stvoriti situaciju u kojoj će sve više i više igara biti povezano s njihovim brandom. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.