INDUSTRIJA ljepote nameće nam celulit kao poremećaj koji moramo riješiti, a reklame nam obećavaju čarobna rješenja za njegovo uklanjanje. Međutim, to je totalna prevara. Niti je celulit problem, niti trebate bacati novac na čare-bare protiv celulita.
Što je celulit?
Celulit je loš naziv za neravnine kože koje nastaju zbog toga što nakupine masnog tkiva pritišću vezivno tkivo koje se nalazi ispod naše kože. Površina kože za koju se kaže da ima celulit je neravna i naborana. Međutim, to je potpuno normalan izgled kože koji se viđa kod većine žena i kod nekih muškaraca.
Naziv celulit potpuno je neprikladan jer u prijevodu znači upalu stanice. Riječ "celulit" dolazi iz francuskog jezika, a prvi put se počela koristiti u 19. stoljeću. Izvedena je iz latinskog korijena riječi "cellula" što znači stanica i nastavka "-itis" koji se koristi za označavanje upalnih stanja. Međutim, u slučaju celulita, taj nastavak "-itis" nije povezan s upalom, već je u slučaju izgleda naše kože potpuno pogrešno primijenjen. Jedina svrha tog naziva je da nam stvori grižnju savjesti i navede nas na kupnju nepotrebnih proizvoda i usluga.
Pojam celulit populariziran je početkom 20. stoljeća u Francuskoj, posebno kroz članke u ženskim časopisima. Industrija ljepote ga je uvela u širu uporabu kao termin koji opisuje masne nakupine i neravnine na koži. U reklamama se celulit prikazuje kao problem koji treba riješiti, unatoč tome što je riječ o prirodnom izgledu kože koji nije posljedica medicinskog poremećaja. Danas se taj naziv naveliko koristi, i to u pravilu kao nešto negativno zbog društvenog pritiska vezanog uz estetiku tijela. U reklamama nam poručuju da svi moramo izgledati savršeno, jer mi to zaslužujemo, a neravna koža ne uklapa se u tu viziju savršenstva koju nam prodaju.
Je li celulit medicinski problem?
Celulit nije medicinski problem. Takav izgled kože ne utječe negativno na naše zdravlje i ne zahtijeva liječenje. Ono što zovemo celulit potpuno je normalno, a ima ga čak 80-90% žena nakon puberteta, bez obzira na dob ili tjelesnu težinu. Kod muškaraca se viđa mnogo rjeđe, oko 10%.
Nije poznato zašto je celulit češći kod žena nego kod muškaraca. Ima više teorija o tome. Prema jednoj teoriji, ta razlika između spolova je u građi vezivnog tkiva koje povezuje potkožno tkivo i duboke slojeve mišića. Druga teorija je da veće količine hormona estrogena mogu uzrokovati celulit. Celulit se često razvija kada žene proizvode više estrogena, obično tijekom adolescencije ili trudnoće.
Genetika, spol, dob, količina masnog tkiva u tijelu i debljina kože određuju koliko ćemo celulita imati. Kako starimo, naša koža gubi elastičnost, što može učiniti celulit izraženijim. Povećanje tjelesne mase također može povećati vidljivost celulita. Međutim, iako pretile osobe često imaju izražen celulit, nije rijetkost celulit vidjeti ni na vrlo vitkim osobama.
Jedini načini za dugoročno smanjenje celulita uključuju redovitu tjelovježbu i zdravu prehranu, koji mogu pomoći u smanjenju ukupne masne mase i jačanju mišića ispod kože. Međutim, ne treba očekivati ni da će to u potpunosti ukloniti celulit jer je on prirodni dio tijela.
Proizvodi protiv celulita nemaju znanstveno dokazanu djelotvornost
Industrija ljepote zarađuje milijarde dolara godišnje na kremama, serumima, tretmanima i uređajima koji obećavaju uklanjanje celulita. Brojni čarobni sastojci u kremicama i serumima reklamiraju se kao djelotvorni za uklanjanje celulita, uključujući kofein, retinol, ekstrakt bršljana, ekstrakte algi, koenzim Q10, ekstrakt zelenog čaja, L-karnitin, kapsaicin, kolagen, esencijalna ulja bršljana, grejpa ili ružmarina, itd. Neki od tih proizvoda mogu privremeno zategnuti kožu i smanjiti vidljivost celulita, ali taj učinak je kratkotrajan i građa našeg tkiva ostaje nepromijenjena.
Takva je priča i s brojnim uređajima koji se reklamiraju protiv celulita. Neki od tih uređaja koriste napredne tehnologije, tipa radiofrekvencijski, laserski i ultrazvučni uređaji, uređaji koji emitiraju infracrveno svjetlo, elektrostimulaciju i akustične valove. Neki od njih mogu potaknuti cirkulaciju i uklanjanje tekućine, privremeno popravljajući izgled kože, ali ne i dugoročno. Masaža i mehanički masažni uređaji također potiču cirkulaciju i malo potaknu tekućinu da se pokrene, što privremeno može zategnuti kožu, ali ni taj efekt ne traje dugo.
Lim i suradnici ove su godine objavili sustavni pregled znanstvenih istraživanja o različitim invazivnim i neinvazivnim proizvodima i postupcima protiv celulita koji su proučavani u istraživanjima. Uključili su 195 istraživanja, među kojima su bila samo 24 randomizirana kontrolirana pokusa. Takvi pokusi smatraju se najvišom razinom znanstvenih dokaza u medicini jer nasumično raspoređuju ispitanike u dvije ili više skupina i uspoređuju različite postupke u tim skupinama.
Međutim, kad se prouče detaljnije ta 24 pokusa, odmah se pokazuje neugodna činjenica da je njihova srednja duljina trajanja bila svega 3.33 tjedna. Tko god radi pokus o nekom sredstvu ili postupku protiv celulita, ne bi trebao raditi ispitivanja koja traju nekoliko tjedana, osim ako to radi namjerno kako bi ispitao samo kratkoročni učinak i tako zapravo prikrivao činjenicu da dugoročno ti proizvodi i postupci nemaju učinka.
Autori zaključuju kako "liječenje celulita i dalje predstavlja izazov", što u prijevodu na jednostavan jezik zapravo znači da analizirana istraživanja nisu pokazala da je išta djelotvorno za celulit. Autori preporučuju provođenje novih, kvalitetnih istraživanja.
Netko vas uvjerava da su ovo totalne besmislice
Tko god vas uvjerava da je celulit problem koji ćete riješiti nekim proizvodom ili uslugom, taj vam vjerojatno ima nešto za prodati, što će vam navodno riješiti celulit. Želimo li stvarno tim ljudima omogućiti da se bogate na našim kompleksima? Pitajte ih neka vam pokažu znanstvene dokaze o djelotvornosti tih proizvoda. Plaćene reklame nisu odgovarajući znanstveni dokazi nego vam trebaju pokazati rezultate kliničkih pokusa u kojima je neki proizvod dugoročno ispitivan i dokazano pegla našu celulitnu kožu kroz razdoblje od puno, puno mjeseci.
Zaključak: celulit nije poremećaj i ne bacajte novac na proizvode protiv celulita
Celulit nije poremećaj. Celulit ne definira vašu vrijednost niti ljepotu. Neravna koža s masnim jastučićima prirodan je dio ljudskog tijela, osobito ženskog, i ne utječe na naše zdravlje. Proizvodi protiv celulita nemaju znanstveno dokazanu djelotvornost, a industrija ljepote koristi naše nesigurnosti kako bi promovirala svoje proizvode.
Kako biste dugoročno riješili svoj "problem celulita" trebate prihvatiti celulit kao prirodnu i normalnu pojavu na tijelu. Usmjerite se na zdravlje, a ne na nakaradne estetske standarde koje nam postavlja industrija ljepote. Zdrava prehrana, redovita tjelesna aktivnost i dobar san učinit će za vaše tjelesno i duševno zdravlje mnogo više nego bilo koji proizvod protiv celulita. Vaše tijelo zaslužuje poštovanje i ljubav - s celulitom ili bez njega.
**Prof. dr. sc. Livia Puljak, dr. med. zaposlena je na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Voditeljica je Centra za medicinu i zdravstvenu zaštitu utemeljenu na dokazima. Utemeljila je hrvatski ogranak ugledne, neovisne svjetske organizacije Cochrane posvećene promociji medicine utemeljene na dokazima, koja joj je 2017. i 2020. dodijelila nagrade. Autorica je više od 250 znanstvenih radova objavljenih u svjetskim časopisima. Uvrštena je među 1% najutjecajnijih znanstvenika u svijetu prema neovisnoj listi koju izrađuju znanstvenici američkog Sveučilišta Stanford.