15. SRPNJA 2016. Netflix je počeo emitirati Stranger Things, seriju koja je u samo nekoliko dana osvojila svijet i postala jedan od najvećih fenomena suvremene televizije. Djelo braće Duffer, serija je spojila nostalgiju za osamdesetima, horor, znanstvenu fantastiku i priču o odrastanju u jedinstvenu, neodoljivu kombinaciju koja je očarala publiku svih generacija.
Radnja serije smještena je u izmišljeni gradić Hawkins u američkoj saveznoj državi Indiani 1983. godine. Kada mladi Will Byers (Noah Schnapp) nestane bez traga, njegova majka Joyce (Winona Ryder) pokreće očajničku potragu, uvjerena da sin pokušava komunicirati s njom iz neke druge dimenzije.
U međuvremenu, Willovi najbolji prijatelji, Mike (Finn Wolfhard), Dustin (Gaten Matarazzo) i Lucas (Caleb McLaughlin), također kreću u potragu i nailaze na misterioznu djevojčicu s obrijanom glavom i telekinetičkim moćima, poznatu kao Eleven (Millie Bobby Brown).
Od samog početka, Stranger Things je ljubavno pismo pop kulturi osamdesetih. Estetika serije, tipografija naslova, elektronska glazba, BMX bicikli, lutanje šumom uz walkie-talkie, sve podsjeća na klasike kao što su E.T., Goonies, Ostani uz mene i filmove Johna Carpentera ili Stevena Spielberga.
Svaki kadar, svaki kostim i svaki soundtrack detaljno je osmišljen kako bi evocirao nostalgiju i probudio osjećaj djetinjstva onima koji su odrastali u tom desetljeću, dok istovremeno nudi novu i originalnu priču koja privlači i modernu publiku.
Ogromna popularnost serije velikim dijelom leži u sjajno napisanim i odglumljenim likovima. Eleven, djevojčica s traumatičnom prošlošću i nevjerojatnim moćima, brzo je postala simbol cijele serije. Njezina nevinost i snaga stvorile su slojevit lik koji gledatelji prate s empatijom i divljenjem.
Winona Ryder, tada već legendarna glumica, doživjela je glumačku renesansu ulogom Joyce, majke koja se ne predaje unatoč tome što svi oko nje misle da je poludjela. David Harbour kao šerif Hopper postao je neočekivani junak i miljenik obožavatelja, donoseći mješavinu grubosti, topline i tragične prošlosti.
Serija je odmah nakon izlaska postala jedan od najgledanijih Netflixovih naslova, a njezina popularnost nastavila je rasti s novim sezonama. Suveniri, videoigre, tematske zabave, kolekcije odjeće i suradnje s velikim brendovima samo su dio šireg fenomena.
Unatoč mnogim referencama, Stranger Things nikada nije bio puka imitacija osamdesetih. Serija koristi nostalgiju kao alat za pričanje univerzalnih priča: o prijateljstvu, gubitku, obitelji, odrastanju i suočavanju sa strahovima.
Svaka sezona proširivala je priču i likove, uvodila nove opasnosti i dublje psihološke slojeve, čime je dokazala da nije samo jednokratna retro atrakcija, već ozbiljna serija s vlastitim identitetom.
Godinama nakon prve epizode, Stranger Things ostaje jedno od najprepoznatljivijih i najvoljenijih televizijskih ostvarenja suvremenog doba. Serija je uspješno spojila staro i novo, stvorila nezaboravne likove i osvojila srca milijuna gledatelja širom svijeta.