U HRVATSKU je službeno stigao dugo najavljivani BYD (Build Your Dreams), kineski proizvođač električnih automobila. Index je među prvima imao prilike isprobati i vidjeti kako se snalazi na hrvatskim cestama i autocestama.
Radi se o vozilima koja za Hrvatsku distribuiraju Auto Hrvatska i Harmony New Energy Auto Service Zagreb. Ovaj kineski proizvođač ponudio je za hrvatsko tržište četiri modela - tri potpuno električna - BYD SEAL, BYD SEAL U i BYD SEALION 7 - te plug-in hibridni model BYD SEAL U DM-i.
Mi smo isprobali dva, oba potpuno električna, SEAL (Tuljan) i SEALION (Morski lav) 7 modela. Ovi modeli razlikuju se prema tome što je Tuljan sportska limuzina, dok je Morski lav SUV, no oba koriste istu tehnologiju - e-Platform 3.0 i Cell-to-Body.
Izgled ovog modela sportske limuzine po opisu proizvođača prati "estetiku oceana", što objašnjava naziv i boje u kojima dolazi. Naš SEAL model je "shadow green" boje, ima panoramski krov, HIFI Dynaudio Premium Sound sustav s 12 vrhunskih zvučnika i 15,6-inčni ekran koji je moguće i rotirati.
Posebnost ovog automobila je mogućnost ubrzanja - snažnija verzija Excellence AWD (pogon na sve kotače) od 390 kW 100 km/h postiže u 3.8 sekundi, dok nešto slabija, Design RWD (pogon na stražnje kotače) od 230 kW, za isto treba 5.9 sekundi. U stvarnosti takva snaga motora, odnosno baterije, uistinu se i osjeti. Ovaj automobil s lakoćom postiže velike brzine, a nema problema s ubrzanjem ni u "škakljivim" situacijama na lokalnim cestama.
Nas je kod ovog modela oduševila njegova praktičnost - dugačak je 482 cm, a teži čak 2 tone, što se uglavnom nije osjetilo tijekom vožnje. Sustav je u potpunosti prilagođen vozaču, od vozačevog displeja, bežičnog sustava spajanja, kamera, pa sve do pametnog sustava ventilacije. Panoramski krov proteže se gotovo cijelom dužinom, a sjedala i volan presvučeni su sintetičkom kožom.
Možda najveća zanimljivost za one kojima je uglavnom najvažnije da im je sve pri ruci je to što ovi modeli imaju bežično punjenje mobitela, i to putem tzv. ventiliranja. Osim toga, iz BYD-a tvrde da se ovi modeli automobila napune za samo 26 minuta, a s njima se može prijeći nešto iznad 500 kilometara bez punjenja. Mi smo u danu prešli oko 250 kilometara i baterija se "spustila" na oko 55%, pa se i ta procjena čini vjerodostojnom.
Isprobali smo i nešto veći SEALION 7 u crnoj boji, koji je predstavljen lani. Njegova najsnažnija inačica također dostiže 390 kW te on s pogonom na sva četiri kotača ubrzanje od 0 do 100 km/h postiže u 4,5 sekundi. Domet ovog modela također se kreće između 500 i 600 kilometara, a baterija se može pratiti na vozačevom ekranu.
I ovaj model kineskog proizvođača bio je vrlo jednostavan za korištenje, no on je više prilagođen obiteljima ili vožnji više osoba, pa je SEAL prikladniji za one koji su nešto više "sportskog tipa". SEALION je i nešto teži, 2435 kilograma, no od SEAL-a je duži tek jedan centimetar.
Ovaj model, u Excellence varijanti koju smo mi isprobali, do 80 posto napunjenosti stiže za 18 minuta, ako se puni jakom baterijom od 230 kW, dok mu za slabiju bateriju od 150 kW trebaju oko 24 minute. No, provjerili smo i koliko treba da se ovi modeli napune kod kuće, kada se koriste standardni punjači od 11 kW - dovoljno ih je ostaviti tijekom noći, odnosno na 8-9 sati.
Uz to, isprobali smo i autopilot, funkciju koju je i BYD uveo u svoje sustave. Čak i za one koji su, poput nas, nešto manje snalažljivi, ova funkcija bila je uključena u svega dvije sekunde pritiskom na gumb, a uz to se i svaka nova uputa pojašnjava direktno na vozačevom ekranu.
Iz BYD-a su nam prije testnih vožnji objasnili po čemu se oni razlikuju od drugih električnih automobila, što uglavnom brine potencijalne kupce. Oni, naime, koriste tzv. blade baterije koje su tanjeg i duguljastog oblika, a iako su litij-ionske, ne sadrže kobalt i nikal, zbog kojih ponekad dolazi do požara na električnim automobilima. Kako će to izgledati u stvarnosti, ostaje vidjeti.
Prema stranici Auto Hrvatska, naš favorit - BYD SEAL - ima početnu cijenu od 47.990 eura, dok SEALION starta od 49.990 eura.
Druga dva modela, jedan električni i drugi hibrid, SEAL U i SEAL U DM-i, startaju od 45.500, odnosno 39.500 eura. Naravno, sa svakom jačom konfiguracijom raste i cijena.
Međutim, bez obzira na cijenu, ljubitelji električnih automobila prepoznali su ovog kineskog proizvođača, pa je tako samo u prva tri mjeseca prodano čak 60% više vozila na svijetu nego u istom periodu lani. Uz to, prošle su godine "prešišali" Teslu po godišnjim prihodima za 10 milijardi dolara.