Planirano spajanje Honde i Nissana, vrijedno 58 milijardi dolara, na rubu je propasti nakon što je većina Nissanovog upravnog odbora odbacila ponudu, nezadovoljna pokušajem Honde da preuzme potpunu kontrolu nad tvrtkom.
Dvije su kompanije u prosincu započele pregovore o mogućem udruživanju, no nakon nešto više od 40 dana pregovori su zapeli. Prema izvorima bliskim situaciji, Honda je pod pritiskom dioničara i interne uprave da preuzme Nissan kako bi mu pomogla da se izvuče iz krize. Najnoviji prijedlog, koji je Nissan zaprimio tijekom vikenda, značajno odstupa od početne ideje stvaranja zajedničke holding tvrtke, koja bi omogućila očuvanje Nissanovog brenda i autonomije u donošenju odluka, piše Financial Times.
Ultimatum
Već u ranoj fazi pregovora pojavile su se nesuglasice, ponajviše oko omjera vlasništva i procjene vrijednosti imovine. Nissanovi su rukovoditelji bili neugodno iznenađeni novom ponudom, koja je predstavljena kao ultimatum – "uzmi ili ostavi". Unatoč tome, službena odluka očekuje se tek krajem mjeseca.
Pregovori o spajanju pokrenuti su nakon što je tajvanski proizvođač Foxconn, poznat po sklapanju Appleovih iPhonea, krajem prošle godine kontaktirao Renault s ponudom za preuzimanje dijela njegovog udjela u Nissanu. Renault, koji se već neko vrijeme povlači iz vlasničke strukture Nissana, smanjuje svoj udio nakon restrukturiranja dugogodišnjeg saveza 2023. godine.
Na sjednici Nissanovog odbora raspravljalo se i o mogućem povratku Foxconna, no u konačnici je prevladalo protivljenje ideji da Nissan postane Hondina podružnica. Jedan od izvora bliskih Nissanu smatra da je Honda naglo "pooštrila" stav jer zapravo traži izlaz iz pregovora.
"Honda preuzima kontrolu"
Prošlog tjedna francuski Renault, koji drži 36 posto udjela u Nissanu, potaknuo je japanskog partnera da pregovara o većoj cijeni za svoj udio, budući da bi Honda preuzela kontrolu. Renault također ne želi da se pregovori oduže, jer se mora fokusirati na vlastitu poslovnu stabilizaciju.
Iz Renaulta su poručili da "najnovije informacije u medijima sugeriraju kako Honda i Nissan još uvijek nisu donijeli konačnu odluku, te da bi dogovor rezultirao Hondinim preuzimanjem Nissana, bez dodatne financijske koristi za Nissanove dioničare". Naglasili su da će "odlučno braniti interese svoje grupe i njezinih dionika".
Iako je Nissan u početku pokušao predstaviti dogovor kao "spajanje ravnopravnih partnera" kako bi lakše dobio podršku unutar tvrtke, izvori bliski Renaultu tvrde da je u stvarnosti riječ o Hondinom preuzimanju kontrole.
Loši poslovni rezultati Nissana znatno su oslabili njegovu tržišnu poziciju – vrijednost tvrtke pala je na samo petinu Hondine, što je značajno utjecalo na pregovaračku moć Nissana. U srijedu su Nissanove dionice pale gotovo 5 posto, dok su Hondine skočile za 8 posto.